Petr Kolman: Musí být každý akademik eurohujerem?

05.04.2019 18:30 | Zprávy

České vysoké školy se prý bojí odchodu Česka z EU. Pokud se zapojí za veřejné peníze do „euro-vysvětlování“, měly by tak učinit vyváženě. Padni komu padni.

Petr Kolman: Musí být každý akademik eurohujerem?
Foto: Repro Youtube
Popisek: Petr Kolman

Na titulní straně Hospodářských novin mě před pár dny zaujala informace, že české vysoké školy začnou Čechy a Moravany společně přesvědčovat, že členství v Evropské unii (EU) je životně důležité pro bezpečnost i prosperitu jejich země.

Ačkoliv pro „CZexit“ je podle četných průzkumů veřejného mínění dlouhodobě menšina českých občanů, naše vysoké školy se údajně bojí, že bychom mohli podlehnout dezinformacím a chtít z EU vystoupit.

Platí je všichni

Ačkoliv nepatřím k radikálním zastáncům vystoupení Česka z EU, nová aktivita českých univerzit ve mně budí určité rozpaky. Univerzity jako centra vzdělanosti by určitě měly výrazně napomáhat vzdělávání a pravdivému informování (nejen) o EU, ale určitě nikoliv jednostranně.

Univerzity by veřejnosti na slibovaných besedách, v mediích a třeba i fakultních sociálních sítích měly představit argumenty vyvážené a v neutrálním (ne aktivistickém) pojetí.
VŠ mohou vyvracet nepravdivé zprávy, o tom není sporu, ale v režimu „padni komu padni“. Prostě narovinu.

Zadání nemůže znít (a mám obavu, že tam nyní zní) – pomáhejte utvrzovat lidi, hlava nehlava, v tom, že členství v EU je jediná správná alternativa. Univerzity, které jsou dotovány z peněz všech občanů (tedy i euroskeptiků), se určitě nemají a nesmí stavit na jednu stranu hřiště.

A co s eurokritickými akademiky?

Na českých VŠ je nyní zaměstnáno několik desítek tisíc akademických pracovníků a jejich názory jsou různorodé i na smysl a fungování EU. A to je dobře, jednota strany a vlády je již naštěstí dávno pryč. I autor této glosy osobně zná několik akademických pracovníků, kteří jsou s různou mírou intenzity „proti-unijně“ naladěni. I oni budou vedením univerzit či fakult nuceni k „prounijní propagandě“ pardon k proevropské osvětě?

A co když je někdo vynikající neurolog, muzeolog či botanik, ale protibruselského zaměření, doufejme, že nebude nucen k zapojení do těchto aktivit. Zde je zapotřebí připomenout, že nikdo nesmí být dle dnešních pracovně-právních předpisů sankcionován za svůj politický názor.

V nadsázce na závěr dodávám, doufám, že studenti a studentky v tričkách s logem EU nebudou u zkoušek na VŠ známkově preferováni oproti jejich neutrálnějším či kritičtějším kolegům.   

Petr Kolman

Vyšlo na Vasevec.cz, publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: FARA pátera Otíka, „naší Sodomy Gomory“

19:13 Pavel Foltán: FARA pátera Otíka, „naší Sodomy Gomory“

Po selhání mocensko-politických systémů církví, a po selhání jejich nástupců, tj. systémů politickýc…