Základním požadavkem bylo, aby obrněné vozidlo vážilo maximálně 12 tun. To měl splňovat pouze Perun ST výrobce SVOS Přelouč, který se tak přirozeně stal vítězem výběrového řízení. Nyní se ale v kontrolních zkouškách ukazuje, že je obrněnec o 1,5 tuny těžší než je požadováno a než výrobce uvedl při podání nabídky.
Ostatní výrobci právě kvůli hmotnostnímu limitu do tendru nakonec nevstoupili. Správně usoudili, že požadavky armády na balistickou ochranu nejdou splnit při požadované maximální váze 12 tun. (více ZDE)
Zdá se tedy, že SVOS Přelouč tím, že přihlásil do soutěže 13,5 tunového Peruna znevýhodnil ostatní zájemce a vítězství v soutěži nebylo až tak čisté.
Navíc první kontrolní zkoušky ukazují další problémy obrněnce. Vozidlo Perun má v poměru k váze slabé brzdy, komplikovanou ergonomii vnitřního prostoru a údajně ani neprošlo ostrými zkouškami balistické a protiminové ochrany. Ačkoliv uvedení vozidla na trh provázely oslavné články, může se nakonec ukázat, že celý projekt skončí blamáží. (více ZDE)
Otevřené vojenské bojové terénní vozidlo je předurčené pro plnění specifických úkolů. Díky takovýmto vozům mohou malé týmy speciálních sil podnikat údery v hloubce protivníkova území. Vojákům slouží pro přepravu, boj i jako logistická základna současně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV