Bývalý vojenský přidělenec ve Švédsku, Norsku a Finsku má prý dosud nadstandardní vztahy se severskými dodavateli armádní výzbroje. Zejména pak s těmi, které zastupuje všemocný zprostředkovatel Omnipol.
V zakázkách, pod kterými je podepsán, lze vystopovat jasnou snahu upřednostnit jmenované na úkor ostatních,alespoň podle mého nazoru.
Dům od Omnipolu?!
Ačkoliv Dvořáček jakoukoli spojitost odmítá, napojení na Omnipol je možna hmatatelné. Nedávno pořízený rodinný dům je od společnosti, která spadá do skupiny Omnipolu. Nabízí se tak pochybnost, zda rodinný dům nebyl formou kompenzace za Dvořáčkův vstřícný postoj.
https://www.securitymagazin.cz/security/dum-jako-odmena-za-protezovani-v-armadnich-zbrojnich-zakazkach-1404061132.html
Nákup obrněnců Titus
V současné době zasahuje Dvořáček i do významného kontraktu na dodávku vozidel Titus. Některé jeho kroky působí až úmyslným dojmem.
Dvořáček přišel s řešením, aby společnost Eldis, která byla schválena jako dodavatel Titusů, byla zároveň i poskytovatelem servisních služeb.
To je ale problém. Eldis je primárně výrobcem radarů a servis je mimo hlavní obor firmy.
Tato varianta proto narazila na vládním výboru pro transparentnost veřejných zakázek a vzniklá nesrovnalost může kontrakt pozdržet až o měsíce.
https://www.novinky.cz/clanek/nakup-obrnencu-za-sest-miliard-se-znovu-zasekl-40249806
Je to už druhá překážka, kterou musí dodavatel obrněnců překonat. Předchozí požadavek ministerstva obrany, na kterém se Dvořáček také podílel, je, aby dodavatelem obrněnců byla pouze společnost s bezpečnostní prověrkou, zdržela projekt o rok.
Navzdory tomu, že zákon o veřejných zakázkách nic takového nevyžaduje a obrněnci Titus žádné utajované skutečnosti neobsahují.
https://www.e15.cz/domaci/nakup-obrnencu-titus-se-rok-nehnul-z-mista-1350407
Tatra Export, která měla původně obrněnce dodat, bezpečnostní prověrku nemá a ačkoliv ji původně ministerstvo vůbec nepožadovalo, musela ji zastoupit právě firma Eldis. Ta je sice ze stejného konsorcia CSG, ale zase nemá požadované předpoklady pro servis, který je teď novou podmínkou kontraktu.
Armádní nákupy mají být rychlé
Podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého přitom „pomalé, nebo včas neprovedené nákupy zbraní brzdí modernizaci armády a v důsledku způsobují její zastarávání." Podobně hovoří i bývalý slovenský ministr obrany Martin Fedor. „V podmínkách obranných akvizičních procesů je úspěšnost a rychlost nutností."
Ačkoliv vláda schválila zakázku na obrněnce Titus už loni v červenci, úřední obstrukce kontrakt neustále zdržují.
https://www.lidovky.cz/domov/armada-nakoupi-obrnene-vozy-za-vice-nez-9-miliard-korun-schvalila-vlada.A170724_155013_ln_domov_ELE
"Vyzbrojení vozidly Titus je jednou z priorit armády již několik let. Vojáci tuto techniku potřebují a mým cílem je projekt úspěšně a rychle dokončit," uvedl k celé kauze ministr obrany Lubomír Metnar.
Pokud ministr myslí svá slova vážně, je třeba, aby lépe kontroloval postupy svých podřízených. Někteří z nich nedělají dobré jméno ministerstvu ani jemu samotnému.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV