Průzkum: Dvě třetiny Čechů nerozumí úvěrům a jejich podmínkám

03.12.2016 19:12 | Zprávy

Čerstvý průzkum jedné z českých úvěrových společností ukázal, že se za poslední dva roky sice mírně zvýšil počet lidí, kteří se orientují v úvěrech a jejich podmínkách, přesto se ale téměř 2/3 Čechů v této problematice ztrácí. Více lidí si dnes alespoň dokáže samo spočítat, kolik za úvěr skutečně zaplatí.

Průzkum: Dvě třetiny Čechů nerozumí úvěrům a jejich podmínkám
Foto: pixabay.com
Popisek: Průzkum - ilustrační foto

Celková úroveň orientace lidí v úvěrové problematice je stále spíše tristní. 64 % Čechů přiznává, že se v úvěrech a jejich podmínkách ztrácí. Přestože porovnání letošních dat s výsledky stejného průzkumu z roku 2014 ukazuje určité zlepšení, je to stále obrovské číslo.

Méně jisté jsou si v oblasti úvěrů ženy, nevyzná se v nich více než 70 % oslovených Češek. Z hlediska věku dopadli nejhůře lidé kolem padesátky, kteří se také nejčastěji obracejí na finanční poradce s žádostí o pomoc. Není žádným překvapením, že úvěrům a jejich podmínkám rozumí nejlépe vysokoškolsky vzdělaní lidé. V problematice se podle průzkumu orientuje 66 % z nich, zatímco u lidí se základním vzděláním přesahuje toto číslo jen těsně hranici 20 %.

Víte, kolik zaplatíte?

Srovnání s rokem 2014 však ukázalo i některá pozitiva. Celkový počet lidí, kteří se orientují v úvěrech a jejich podmínkách, se zvýšil z 33 % na 36 %. Zároveň si i více lidí než v minulosti umí zkontrolovat, kolik za úvěr skutečně zaplatí. Letos se tak nechalo slyšet 84 % Čechů, kteří si již někdy vzali půjčku či úvěr, zatímco předloni to bylo 76 % dotázaných.

Důležitější však je, že ještě výrazněji narostl počet lidí, kteří si v praxi takovou kontrolu opravdu dělají. V roce 2014 si osobně kontrolovalo částku, kterou zaplatí za úvěr, jen něco málo přes polovinu respondentů, letos už téměř 70 % z nich.

Chybí čas i vůle

Několik dílčích výsledků průzkumu odhalilo další problém, kterým je značná pasivita části spotřebitelů. Třetina lidí např. studuje obchodní podmínky před podpisem úvěrové smlouvy maximálně 5 minut. Nezanedbatelná část respondentů také přiznává, že ačkoli úvěrům a jejich podmínkám nerozumí, nesnaží se o dané problematice s nikým poradit, ani to řešit jiným způsobem. A v neposlední řadě 15 % lidí, kteří si již někdy vzali půjčku či úvěr, tvrdí, že si sice umí spočítat, kolik za úvěr skutečně zaplatí, v praxi to ale nedělají.

(zdroj: Cofidis)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Klaus: Nejen u nás jsme se zbláznili, v Americe je to stejné

13:57 Václav Klaus: Nejen u nás jsme se zbláznili, v Americe je to stejné

Denní glosa Václava Klause