Richard Seemann: Heiko a Sergej se sešli v Moskvě, Mike byl v Plzni

14.08.2020 19:54 | Zprávy

Ve stejný den, kdy americký státní sekretář zavítal do Plzně, sešli se v Moskvě odpovědní ministři za zahraniční politiku Ruské federace a Spolkové republiky Německo.

Richard Seemann: Heiko a Sergej se sešli v Moskvě, Mike byl v Plzni
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Rudé náměstní v noci

S těmi ve své evropské cestě Mike Pompeo nepočítal, protože směřovala do Česka, Slovinska, Rakouska a Polska. Tamní politiky prohlásil za „skvělé přátele Ameriky a očekává proto, že to bude velmi důležitý a produktivní výlet.“ Že nepoletí do Moskvy v době, kdy vztahy s Ruskem jsou velmi napjaté, nikdo nepočítal, ale vyhnul se Německu velkým obloukem ačkoliv byl jen doslova několik minut vzdálen od Berlína.

Jaké jsou současné německo-americké vztahy se projevilo, že ještě před odletem do Moskvy šéf německé diplomacie Hajko Maass telefonicky hovořil s Pompeem a protestoval proti výhrůžkám amerických republikánských senátorů společnosti, která se podílí na stavbě plynovodu Nord Stream 2 spojující Rusko s Německem. Zatím chybí posledních sto šedesát kilometrů z dvanácti set ležící navíc v dánských vodách a senátoři varují, že pokud okamžitě nebude zastavena výstavba , zničí si společnost své budoucí finanční přežití a bude vyřazen důležitý přístav Sassnitz. V pozadí je zdůvodňování, že plynovod by zvýšil závislost na Rusku, ale ve skutečnosti jde o americkou snahu dodávat místo toho stlačený břidlicový plyn z USA.

Sociální demokraté kritizují chování senátorů jako nepřijatelný způsob jednání se spojenci a je prý proto nejvyšší čas vrátit se k partnerství. Úkolem amerického ministra zahraničí by ve skutečnosti mělo být vysvětlit americké plány, upozornil expert na zahraniční politiku největší opoziční strany Spojenectví 90/Zelení. Místo toho se zdá, že Pompeův evropský výlet není oddaný diplomacii, ale Trumpově volební kampani. Rovněž zahraniční odborník vládní CDU Roderich Kiesenwetter je přesvědčen, že současná americká administrativa se prostě Německu vyhýbá.

Vztahy Německa a Ruska nejsou v současné době taky jednoduché i když oba ministři při svém jednání se snažili o jejich sblížení. Během rozhovorů v Moskvě se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a spolkový ministr zahraničí Heiko Maas pokusili uvolnit. Nezdálo se to však přesvědčivé, jak komentuje německá stanice pro zahraničí Deutsche Welle. Na začátku se říkalo „nechť žije dlouho“ konec však zněl podle ruského přísloví jako „pohřební píseň“. To říkají Rusové, jak poznamenává DW, když po optimistickém začátku následuje smutný konec. Rozhovor obou ministrů tento vzor téměř následovala. Maas nakonec upozornil na možné německé reakce na loňskou berlínskou politickou vraždu Gruzínce, ke které mělo dojít na pokyn z Moskvy, ta to ale popírá. Závěrem se sice hovořilo o přátelství, ale to by nemělo být zastíněno rozdíly v názorech. Německo-ruské vztahy jsou a zůstanou zřejmě ještě relativně dlouhou dobu charakterizovány řadou rozdílů.

Na závěr návštěvy Ruska Heiko Maas odjel do Petrohradu kde uctil oběti Leningradské blokády ve druhé světové válce.V té době zemřelo více než milion lidí, když německý Wehrmacht vyhladověl město. Spolková vláda zde podporuje nemocnici pro válečné veterány a přeživší oběti dvanácti miliony eur.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 375. Oldřich Mikulášek - Vyvolávač i malíř slov

17:52 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 375. Oldřich Mikulášek - Vyvolávač i malíř slov

„Viděl jsem vyvolavače, který pravil: Dámy a pánové, vstupte! Mluvil jménem červů a žížal, této bíl…