Zpoždění návštěvy se nyní ukazuje, jak zdůrazňuje komentář ARD jako správné načasování. Steinmeier se chce osobně rozloučit s prezidentem Rivlinem, s nímž se často setkával a podle vlastních slov s ním má „obzvlášť intenzivní osobní vztah". Rivlinovo funkční období končí 7. července. Německý prezident se setká také s Rivlinovým nástupcem Itzhakem Herzogem. Kromě toho bude mít Steinmeier příležitost setkat se jako jeden z prvních zahraničních hostů s nejvyššími představiteli nové izraelské vlády - premiérem Naftalim Bennettem a ministrem zahraničí Jairem Lapidem. Právě nahradili dlouholetého premiéra Benjamina Netanjahua velmi širokou stranickou aliancí. Jürgen Hardt, zahraničněpolitický mluvčí parlamentní frakce křesťanských demokratů CDU/CSU v Bundestagu, považuje Steinmeierovu návštěvu za vynikající příležitost k dialogu s novou vládou
S Netanjahuovou vládou se spolupracovalo „dobře a v duchu důvěry," zdůraznil Hardt pro ADR a uvedl, že prezident Steinmeier by měl jménem Německa předat nové vládě Bennetta/Lapida nabídku pokračovat v této činnosti. "S Netanjahuovou vládou jsme však měli také celou řadu kritických bodů, například v osadnické politice," řekl Hardt. Podle jeho názoru by měl být Izrael povzbuzován, aby nebránil mírovému řešení s Palestinci jednostrannými kroky v osidlovací politice. Německo by mělo masivně podporovat Izrael při navazování partnerských vztahů se státy arabského světa za situace, když již navázal diplomatické vztahy se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem.
Podle předsedy německo-izraelské parlamentní skupiny Alexandra Lambsdorffa z liberální FDP nebyly vztahy Izraele s EU jako celkem v posledních letech příliš dobré. Podle něj by se to nyní mohlo s novou izraelskou vládou změnit: "Věřím, že nová vláda - a už to prohlásila - chce opět zlepšit vztahy s Evropou. A myslím, že právě v tom spočívá příležitost," řekl Lambsdorff. Pokud by se izraelsko-evropské vztahy bez Netanjahua opět zlepšily, byla by také větší šance, že se evropským postojům na Blízkém východě opět dostane větší pozornosti a zmiňuje například jadernou dohodu s Íránem, kterou Německo a Evropa silně podpořily, Izrael však zatím zaujímá jiný postoj.
Lambsdorff a zahraničněpolitický expert CDU Hardt naopak zdůrazňují, že Německo by mělo zůstat u zbrojní spolupráce s Izraelem. Kancléřka Angela Merkelová již v roce 2008 před Knesetem označila bezpečnost Izraele za součást německého státního rozumu, což zahrnuje i to, že Izrael musí být schopen se bránit. Německo například dodává ponorky izraelskému námořnictvu. Část SPD a Zelených sice kritizují dodávky zbraní do Izraele, protože Blízký východ je konfliktní oblastí, ale kandidáti na kancléře Olaf Scholz a Annalena Baerbocková však nedávno prohlásili, že chtějí pokračovat v bezpečnostní spolupráci s Izraelem.
Vztahy mezi oběma zeměmi jsou však opakovaně napjaté kvůli antisemitským výtržnostem a útokům v Německu - například ze strany pravicových extremistů, konspiračních vypravěčů nebo radikálních muslimů. Když se před měsícem situace v Izraeli vyhrotila a Hamás začal z pásma Gazy odpalovat rakety na izraelská města, docházelo v Německu k pálení izraelských vlajek a útokům na synagogy, většinou v rámci propalestinských protestů.
Ministr zahraničí Heiko Maas v polovině května ve Spolkovém sněmu ve zvláštní hodině prohlásil, že antisemitským hlasatelům nenávisti, agitátorům a pachatelům násilí je třeba čelit plnou silou německého ústavního státu. "A nezáleží na tom, jestli tu žili odjakživa, nebo sem přišli až v posledních letech," zdůraznil sociálně demokratický politik. Prezident Frank-Walter Steinmeier na začátku své státní návštěvy Izraele vyzval k rozhodnému postupu proti všem formám antisemitismu.
"Antisemitismus je stále na světě a my proti němu musíme bojovat všude, kde se objeví - nikdy nesmíme zapomenout," řekl Steinmeier v Tel Avivu, když uděloval Řád za zásluhy Spolkové republiky Německo čtyřem izraelským občanům: Regině Steinitzové, která přežila holocaust, spisovateli Davidu Grossmanovi, fotografovi, umělci Michalu Rovnerovi a bývalému řediteli památníku holocaustu Jad Vašem Avneru Šalevovi. Připomínka holocaustu, boj proti antisemitismu a podpora Izraele - "to vše se pro Německo, pro nás Němce, nikdy nesmí stát prázdným rituálem," řekl Steinmeier podle předem zveřejněného rukopisu projevu.
Připomněl, že synagogy v Německu stále potřebují policejní ochranu a že Židé v Německu i ve světě jsou téměř denně napadáni. Připomněl také útok na synagogu v Halle, "kde se jen zázrakem podařilo zabránit masakru". Před zahájením své cesty se Steinmeier vyjádřil také k současné politické situaci na Blízkém východě. V rozhovoru pro izraelský deník Haaretz vyzval novou izraelskou vládu, aby hledala politické řešení konfliktu s Palestinci protože bez takového řešení by nebyla dobrá budoucnost.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV