Tento proces je považován za největší a nejsledovanější v historii Saska-Anhaltska. Soud vyslechnul 79 svědků a 15 znalců, 45 pozůstalých a pozůstalé závislé osoby byly přijaty jako společní žalobci, zastoupené 23 právníky. Mnozí toho využili k tomu, aby upozornili na skutečnost, že antisemitismus a rasismus jsou v Německu běžnou záležitostí a představují problém pro celou společnost.
Odsouzený muž, který se snažil vloupat do synagógy v Halle, kde se slavil nejvyšší židovský svátek Jom Kippur a když se mu tak nepovedlo, zavraždil dvě náhodné osoby přímo na ulici. Zastřelil 40letého kolemjdoucího a 20letého v obchodě s kebabem a zranil další lidi, což vysílal v přímém přenosu na sociální síti. Pachatel neprojevil během procesu výčitky svědomí, ke skutkům se přiznal a ospravedlnil je antisemitskými, rasistickými a antifeministickými konspiračními teoriemi. Neprojevil přitom žádnou lítost, naopak zdůraznil, že zabije více lidí, pokud bude mít k tomu příležitost. Spolková prokuratura a vedlejší žalobci se proto vyslovily pro maximální trest, navíc když obhajoba nepožádala ani o slovo.
Ústřední rada Židů v Německu uznala proces a následný verdikt soudu za důležitý symbol boje proti antisemitismu, který by měl být modelem pro orgány chránící ústavu a soudy v Německu. Není totiž neobvyklé, že lidé často upozorňují na špatný pohled soudnictví při řešení tohoto problému, prohlásl prezident rady Josef Schuster. Zdůraznil, že proto byl tento proces s atentátníkem pozorně sledován a obžaloba se svědky se rozhodně postavili proti nenávisti pachatele a k jeho nelidskosti.
Komisař pro antisemitismus spolkové vlády Felix Klein, uvedl, že rozhodnutím soudu o maximálním trestu bude pachateli doživotně odepřeno, aby se mohl znovu účastnit antisemitského, rasistického a misogynistického násilí. Předseda vlády Saska-Anhaltska Reiner Haseloff v obdobném prohlášení poukázal, že rozsudek ukazuje, že lze žít v ústavním pořádku. Mluvčí domácí politiky poslaneckého klub liberální FDP Konstantin Kuhle uvedl, že verdikt může v jednotlivých případech přispět ke spokojenosti. Neměl by to však být konečný bod - ani v boji proti antisemitismu v Německu, ani v osvětlování oblastí mezinárodní digitální radikalizace.
Sdělovací prostředky všeobecně vyjádřily souhlas s postupem soudu. Jak napsala Freie Presse: „Soudci jasně uvedli, že rasismus a antisemitismus v naší otevřené společnosti nemají místo. Stát, správa a soudnictví by si to měly vzít k srdci. Příliš dlouho se v Německu snižovala nebezpečí násilného pravicového extremismu.“
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV