Richard Seemann: Scholz jednal s Macronem - Německo nebude dodávat zbraně Ukrajině

26.01.2022 18:44 | Komentář

Poprvé od začátku současného napětí ohledně rozmístění ruských jednotek u Ukrajiny se oficiální představitelé obou konfliktních zemí setkávají k jednání na úrovni konzultantů, které je naplánováno na poledne v Paříži za účasti Francie a Německa.

Richard Seemann: Scholz jednal s Macronem - Německo nebude dodávat zbraně Ukrajině
Foto: repro Youtube
Popisek: Emmanuel Macron se svou manželkou Brigitte

V centru pozornosti jsou podle Paříže humanitární opatření a budoucí úvahy na Ukrajině, včetně jednání o zvláštním statutu separatistické oblasti Donbasu, která je loajální k Rusku. Předchází mu včerejší berlínské jednání s Ruskem mezi francouzským prezidentem Emmanuelem Macronen a německým spolkovým kancléřem Olafem Scholzem. Ti se spoléhají na směs varování a ochotu jednat, přičemž Německo stále odmítá dodávat zbraně na Ukrajinu.

Současně podle noční informace ARD jednali od pandemie korony přes evropské finance až po ochranu klimatu přičemž existuje ještě mnoho dalších důležitých témat, o kterých by Němci a Francouzi chtěli mluvit a polemizovat. Hlavním tématem rozhovorů byl však opět konflikt s Ruskem, který byl na pořadu dne, když kancléř Scholz večer přijal francouzského prezidenta Macrona, protože situace na rusko-ukrajinských hranicích je prý hrozivá

"Je tam umístěno mnoho vojáků a proto je potřeba udělat vše pro to, aby se situace vyvíjela jinak než ta současná z níž jde někdy až strach,“ řekl Scholz, který však nepronesl slova o blížící se invazi nebo válce. Místo toho oba státníci vyzývají k deeskalaci Ruska v konfliktu s Ukrajinou přičemž Scholz zopakoval varování pro vedení v Moskvě: "Všichni souhlasíme s tím, že vojenská agrese by měla vážné důsledky." Nebo jak to řekl Macron: "Pokud by došlo k agresi, budou náklady velmi vysoké."

Macron a Scholz nechali otevřené, jak by vypadaly důsledky i tentokrát, podotýká ARD. Nicméně jednání dále probíhají také v tzv. normandském formátu, ve kterém už léta není téměř žádný pohyb. Německo a Francie se v tomto formátu snaží zprostředkovat mezi Ruskem a Ukrajinou už od roku 2014 – o konfliktu na východní Ukrajině. O summitu se dlouho nemluvilo, ale francouzský prezident nyní jmenoval alespoň jedno místo, že by se měl konat v Německu, ale zdá se, že to ještě chvíli potrvá. V Paříži se zatím alespoň scházejí ve středu političtí poradci ze zemí tzv. Normanského formátu.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Český průmysl zakončil rok pesimisticky

13:57 Dominik Rusinko: Český průmysl zakončil rok pesimisticky

Podmínky v tuzemském průmyslu se na konci roku znovu zhoršily. Index nákupních manažerů (PMI) pokles…