Spontánní shromáždění na veřejných prostranstvích více než 15 osob jsou od pondělí zakázána. V uzavřených je limit pět lidí. Organizované shromáždění, jako jsou schválené politické demonstrace, jsou za určitých podmínek, jako je například nošení roušek, stále možné. Sportovní a kulturní akce s více než tisíci návštěvníky jsou také možné, s výjimkou kantonu Bern, pokud jsou dodržovány koncepty hygienické ochrany.
Přísná pravidla platí i po soukromá setkání. Musí být určeno, kdo na kterém místě sedí, stejně tak musí být vedeny kontaktní údaje o všech hostech. V restauracích, barech a klubech, ať už uvnitř nebo venku, se může jíst a pít jen vsedě. V tanečních sálech může zůstat pouze sto lidí současně namísto předchozích 300 a musí také uvést své kontaktní údaje.
Pokud to pracovní možnosti umožňují, zaměstnavatelé by měli plně využívat možnosti práce z domova. Denní stacionáře, školy a univerzity musí zachovávat koncepci protivirové ochrany a mohou při činnosti požadovat nošení roušek. A konečně, kantony a spolková vláda se dohodly, společně s vědeckou komunitou, na celošvýcarských jednotných pravidlech nebo doporučeních pro nošení roušek na soukromých akcích a při práci z domova.
Opatření vyhlášená Spolkovou radou zasáhnou i sport. Od pondělí jsou fotbalové a hokejové stadiony v Bernu omezeny na maximálně tisíc diváků. Očekává se, že brzy bude následovat řada kantonů, včetně Curychu a Basileje, s cílem snížit riziko přenosu koronaviru.
Právě stanovená ochrana na sportovních stadionech je velmi chválena a podle statistik také účinná. Jde o to, že mnoho lidí často neví, že jsou nakaženi a pohybují se zde volně. Musí se proto rozhodně jednat právě tady, zdůrazňují sdělovací prostředky.
Společnými opatřeními se má zastavit diskuse o tom, kdo co dělá a kdo je za co odpovědný, uvedla na mediální konferenci spolková prezidentka Simonetta Sommarugová, když neskrývala svou nelibost nad váhavým a špatně koordinovaným přístupem kantonů.
Jako odstrašující příklad demonstrují Švýcaři na současné situaci u nás. Poukazují, že sotva uplyne den, aniž by Česká republika hlásila nová rekordní čísla. Z modelové země, která jako první v Evropě v březnu zavedla požadavek roušek, se však stalo problémové dítě. Odborníci připisují tragický vývoj skutečnosti, že opatření byla v létě uvolněna příliš rychle a v rozporuplné komunikaci mezi úřady a odpovědnými vědci zdůrazňují švýcarské sdělovací prostředky.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV