Robert Malecký: Poslanci a hoaxy - je to jako dát dětem na hraní sirky, varuje Petr Nutil, který sleduje manipulátory

23.03.2017 7:29 | Zprávy

Senátor Jaroslav Doubrava sdílel na svém facebooku hoax o zlé EU, která chce Čechům sebrat písmeno Ř. Stáhl ho až po několika týdnech poté, co na jeho kiks upozornil HlídacíPes.org. Doubrava v tom ale rozhodně není sám: ve sněmovně i v senátu sedí hned několik jedinců, jejichž schopnost rozeznat smyšlenou informaci je hluboko pod úrovní průměru. Namátkou Pavlína Nytrová, Jana Lorencová, Zdeněk Ondráček nebo Stanislav Huml.

Robert Malecký: Poslanci a hoaxy - je to jako dát dětem na hraní sirky, varuje Petr Nutil, který sleduje manipulátory
Foto: facebookový profil poslance Zdeňka Ondráčka
Popisek: „Snímek z natáčení filmu Matč, vydávaný za aktuální foto z Ukrajiny”

“Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.”

Slib poslance a senátora, jak ho předepisuje Ústava, je samozřejmě především deklaratorní výrok. Přesto poměrně přesně ilustruje rozpor mezi vznešenými cíli, které by zákonodárci měli sledovat, a praxí.

Ve sněmovně i v senátu totiž sedí několik osob, které podle svého nejlepšího vědomí a svědomí šíří ty nejtemnější bludy, které se na internetu nacházejí. A ve veřejném prostoru nechávají otevřenu otázku, zda tak činí z roztržitosti, z hlouposti, či dokonce ze zlé vůle.

Zlá EU chce zrušit písmeno Ř

Co ukázal případ senátora Doubravy, který naletěl na smyšlenou zprávu zábavného webu pravdive-zpravy.cz?

“Takoví lidé tím o sobě říkají, že buď neumí pracovat s informacemi a posoudit relevanci toho kterého informačního zdroje, nebo nejsou schopni či ochotni ani malé snahy o rozeznání pravdy od lži. V tom nejhorším případě se tak chovají vědomě a z jejich strany jde o laciný populismus a rozehrávání propagandistických, mocenských her,” říká Petr Nutil, šéfredaktor portálu Manipulátoři.cz, který se na pojmenovávání šířených hoaxů specializuje.

Klíčová je právě úvaha o možném záměrném propagandistickém šíření smyšlených zpráv. Těžko se prokazuje, ale dopad na mediálně negramotné široké masy je okamžitý. Tím spíš, že informace pocházejí od veřejně činných autorit.

“V případě politiků je takový přístup problematičtější než u běžných lidí. A to především ze dvou důvodů. Jednak jsou určitými autoritami, které mají snadnější přístup do masmédií, jinak mají legální moc zasahovat do životů svých spoluobčanů,” říká Petr Nutil.

Fašisté ve Lvově. Filmoví

K těm, kdo propagandu šíří “chytře”, patří třeba komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Na jeho profilu najdeme třeba tuto fotografii, kterou poslanec doprovodil následujícím komentářem.

17310367_10207612526985740_7867874923394410853_o

Přátelé,
situace na Ukrajině je stále horší!!! Na Donbase už zase zuří válka, kdy urkofašouni každým dnem a nocí obstřelují město Doněck a další obce v této oblasti. Každým dnem tam umírají lidé ??. Porošeno veřejně dává Rusku ulitimata a další jeho magoři dokonce Rusku vyhrožují vyhlášením války, přičemž veřejně říkají, že západ (zřejmě i my) jim pomůže.
To opravdu p. Zaorálek a všichni ostatní zabedněnci u nás a v UE nevidí co se tam děje? Jak se třeba slaví v městě Lvov? Je toto normální? Budeme stále mlčet a říkat, že se nás to netýká?

Ve skutečnosti snímek pochází z roku 2012, je z natáčení filmu Matč a nebyl pořízen ve Lvově, ale v Kyjevě. Problém je ovšem v tom, že Ondráček přímo netvrdí, že fotografie je aktuální. Jen vyvolává dojem – kterého se ovšem jeho publikum rádo chytí. V komentářích pak Ondráček o zveřejněném snímku tvrdí, že je ilustrační.

Putinovo moudro

“Výrok, který stojí za zapamatování.” Těmito slovy doprovodila poslankyně Jana Lorencová obrázek s domnělým citátem ruského prezidenta Vladimira Putina.

13769411_1343774155636851_740354777272759101_n

Příspěvek stále na veřejném profilu poslankyně najdeme. A můžeme si na něm ilustrovat, jaký má taková informace dopad. Do dnešního dne ho sdílelo 1563 lidí, v komentářích najdeme například toto: “S dovolením sdílím. Fantastický, filosoficko pragmatický výrok…”

Problém tohoto fantastického výroku je ovšem v tom, že je falešný. Jak upozornili Manipulátoři.cz, Putin ho nikdy neřekl.

maalouf

Původ citátu je možné vysledovat až k novinářce Remi Maalouf, která ho vyčetla kdesi v komentářích na sociálních sítích a překlopila ho na svůj twitter. Pikantní ovšem je, že v tomto případě nenaletěla jen česká poslankyně, ale řada médií.

A teď to nejlepší: Výrok “Odpuštění teroristům je jen na Bohu, poslat je za ním je zas na mně.“ ve skutečnosti pochází z filmu. Jde o upravenou hlášku Denzela Washingtona z filmu Muž v ohni (Man on Fire). Přesně zní citát takto: „Forgiveness is between them and God, it’s my job to arrange the meeting.” Tedy v češtině: „Odpuštění je mezi nimi a Bohem, a moje práce je sjednat jim schůzku.“

 

A jsme zpátky u nebezpečí, kterým je šíření falešných zpráv lidmi, které je možné považovat za autority. “Veřejná funkce je výkonem moci a je na místě očekávat od lidí takto exponovaných odpovědnost ve slovech i skutcích. Jsem přesvědčen, že není šťastné rozhodovací pravomoci svěřovat do rukou právě lidem nekriticky myslícím a mediálně negramotným,” říká Petr Nutil. A v nadsázce dodává, že je to podobné jako dát dětem na hraní do rukou sirky.

Nytrová: Manipulují média

Poslankyně Pavlína Nytrová patří k těm, komu se rovněž nevyhnul skandál se šířením neověřených informací. Proslula například výroky o tom, že se homosexuálové budou snažit zrealizovat sex s dětmi nebo že v porovnání s heterosexuály nadprůměrně tíhnou k alkoholu.

Poslankyně Nytrová jako jediná z oslovených poslanců, kteří mají se sdílením falešných informací problémy, odpověděla na dotazy HlídacíPes.org. Říká, že nikdy nenaletěla.

  • Jak si ověřujete informace, se kterými dále pracujete, ať už při své zákonodárné činnosti nebo vystupování v parlamentu nebo veřejném, na sociálních sítích apod.

Využívám všechny dostupné veřejné zdroje, dále také Parlamentní institut, a je-li to možné, pak i osobní setkání, či ověření v terénu, v praxi.

  • Stalo se vám, že byste “naletěla”? Čím to bylo podle vás způsobeno?

Nevím o ničem.

  • Měli by podle vás lidé obecně procházet nějakými školeními, osvětou, aby uměli rozeznávat pravé informace od falešných? A zákonodárci? Kdo by se o takové školení měl starat?

3667723--pavlina-nytrova--1-300x200p0

V době globální masové komunikace si každý člověk může sehnat potřebné množství informací a má možnost si sám udělat úsudek nebo představu. V době, kdy masová média manipulují s veřejným míněním, není potřeba další manipulace. Upřímně si nedovedu představit, jaký člověk, na základě jakých informací či zdrojů, má takové schopnosti, kompetence, kterými může poznat pravé a falešné informace a na základě čeho tak usoudí. Dobu totality a diktátu, co je správné a co ne, už máme na sebou. Žijeme v demokratické společnosti, což znamená, že si sami také utváříme své názory, postoje a pohledy na důležitá celospolečenská témata. Každé takové školení, či zřízení instituce, která by to měla školit, je jen tahání peněz z kapes daňových poplatníků pro určitou skupinu bez jakéhokoliv efektu.

Psáno pro HlidaciPes.org, Ústav nezávislé žurnalistiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Obvinění z rasismu jako taktický prvek ve hře

15:57 Jiří Paroubek: Obvinění z rasismu jako taktický prvek ve hře

Minulý týden ve čtvrtek jsem navštívil fotbalový zápas Evropské ligy mezi Slavií a Anderlechtem Brus…