Robert Troška: Řím - fantastické město s bonusem navíc. K moři tramvajenkou od MHD

06.08.2018 7:38 | Zprávy

Návštěva "svatého" města Řím je pro každého památkymilovného člověka fantastickým zážitkem. Řím ale nabízí i něco navíc, moře, na které si dojedete místní MHD. A týdenní návštěva Říma pro dva se dá pořídit levně.

Robert Troška: Řím - fantastické město s bonusem navíc. K moři tramvajenkou od MHD
Foto: Archiv Roberta Trošky
Popisek: Robert Troška

Jedním ze zážitků v Římě, konkrétně ve Vatikánu (samostatný papežský státeček uvnitř Říma), je cesta výtahem na kopuli baziliky svatého Petra, kdy po opuštění výtahu vás čeká již „jen“ cca 300 schodů, po jejichž absolvování ve 30°C vedru jste udýchaní, ale ten výhled na Řím z kopule pak stojí za to. A samozřejmě vatikánské muzeum, přesněji se jedná o vatikánská muzea, kdy cena 17EUR za celodenní lístek je opravdu nízká na to, co všechno vidíte. Je třeba se připravit na čekání ve frontě cca 45 minut (nenechat se zlákat podvodníky k rychlému vstupu za dvojnásobek, není jistý výsledek).

Mimochodem ve vatikánských muzeích lze nalézt také českou stopu, jednak slavný obraz Vítězství polského krále Jana III. Sobieského roku 1683 před Vídní nad Turky původně českého rodáka malíře Jana Matejky, který se nachází v sále pojmenovaném po stejnojmenném polském králi, a v tom samém sále můžeme nalézt obraz umučení našeho světce Jana Sarkandra od malíře Francesco Grandiho.

A pokud se na svatopetrské náměstí dostanete shodou okolností v neděli v poledne, může se vám po dvanácté hodině poštěstit uslyšet hlas papeže (pokud necestuje nebo není na letní dovolené) a jeho následné požehnání v jednom z oken přilehlé budovy, jako se mi to v onu červencovou neděli přihodilo.

Řím je také spousta krásných památek v centru města, z nichž za zmínku stojí Kapitol a jeho přilehlé budovy. Stojíte-li na náměstí Venezia a díváte se na mramorový pomník krále Vittoria Emanuela, cítíte imperiální minulost, kterou se výrazně snažil oživit i Duce ve 30.letech minulého století postavením honosné třídy Via imperiali, kde se konaly vojenské přehlídky (dnes mu její stavbu vyčítají památkáři).

Za zmínku ještě stojí mohutná Lateránská bazilika s Michelangelovým sousoším nebo překrásný nenápadný kostel sousedící s mramorovým pomníkem Vittoria Emanuela pojmenovaný Santa Maria in Aracoeli.

Velkým zážitkem (nejen duchovním) je poutní kostel Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore) se svými obřími dvěma bočními kopulemi, nádhernou vnitřní výzdobou a jesličkami pod oltářem kostela. Jezdí sem hodně poutníků z Polska, kteří krásně zpívají vánoční písně. Je to super zážitek. Podle legendy se papeži Liberiovi zjevila Panna Maria a vyzvala ho, aby ho dal vystavět na místě, kde bude příští den (uprostřed léta) sněžit. A stalo se.

A pokud již máte památek a centra Říma dost, nasednete na římské metro, přesednete na příměstský vlak a během 35 minut jste u pláží, na které se dostanete během dalších 15 minut (jdete-li na bezplatnou pláž), to vše za cenu týdenní kartičky MHD, která vás stojí 24EUR!

A ještě k samotnému ubytování, budete-li v centru, je nutné si „zvyknout“ na hluk i v pozdních večerních hodinách, pro ty z vás, co dáváte přednost menší hlučnosti v nočních hodinách doporučují dále mimo samotné centrum, mám dobrou zkušenost s ubytováním v hotelu patřící klášterním sestřičkám (se 4 metrovými stropy), kde nás ve dvou polopenze snídaně a večeře na 7 dní vyšla na 12,5 tisíce Kč. A pokud k této částce přidáte 24EUR na osobu za městskou dopravu, která vás zaveze všude po městě (o jejím značení se nebudu zmiňovat, bylo by to na další článek), cenu za vatikánská muzea 17EUR a kopuli 10 EUR, tak máte fantastickou dovolenou ve dvou s mořem do 15.000Kč + doprava.

A bezpečnost? Některé památky jako poutní kostel Santa Maria Maggiore, Lateránská bazilika nebo Vatikán při návštěvě v neděli jsou pečlivě hlídané policejními i armádními složkami, vstup je možný jen přes venkovní bezpečnostní rám, u jiných méně frekventovaných památek policejní složky nejsou. S policejními složkami se také často setkáváte ve stanicích metra, takže máte pocit bezpečí. Skladba obyvatel Říma je hodně různorodá, samotní Římané jsou milí, upovídaní, někdy hlučnější, ale sympatičtí lidé, na frekventovaných turistických místech se setkáte s neodbytnými černochy většinou z Nigérie, kteří vám dají pokoj za předpokladu, že jim dáte najevo, že nemáte o jejich cetky zájem. Celkově centrum Říma působí příjemným dojmem a dýchá na vás z budov a architektury dávné impérium.

A ještě poslední postřeh(y): Nejste-li nadšenci smart phonů zakupte si průvodce Římem v tištěné podobě s mapami a základním popisem pamětihodností, ty tři stovky co za něj dáte, se vám několikanásobně vrátí. Mapu MHD v Římě (je zdarma) si vyžádejte při koupi tiketu MHD.

Minimální doba pobytu v Římě je alespoň týden, je to úplné minimum, i tak celou řadu památek a pamětihodností nestačíte navštívit.

Řím skutečně stojí za to, v letních měsících při teplotách nad 30°C předpokládá minimální fyzickou výbavu, na jaře a na podzim mají výborné zkušenosti zase lidé důchodového věku, kdy jsou již „přívětivější“ teploty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Válka a národní zájem

12:26 Petr Hampl: Válka a národní zájem

Druhý pohled Petra Hampla