Rudolf Kučera: Prezident, parlament a ústava

10.02.2013 11:31 | Zprávy

Volbou nového českého prezidenta se dostal do české politiky jakýsi nový svěží vítr. Aniž by se ujal úřadu, aniž by dal najevo, kdo bude tvořit jeho tým a hlavně aniž by bylo zřejmé, na co, na jaké cíle a hodnoty hodlá zaměřit svůj nový úřad, začal mnohé politiky strašit. Možná mu připadají jako zajíci a chtěl jim ještě před nastávajícím honem nasázet pár broků do kožichu.

Rudolf Kučera: Prezident, parlament a ústava
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman se stal novým prezidentem České republiky

Nebo si vymezuje témata budoucího kolbiště a zkouší si označit ty, kdo mu zůstanou věrní, na které se bude moci spolehnout, a ty, kdo mu budou dělat problémy. Mezi ty z ČSSD budou nepochybně patřit předseda Sobotka nebo místopředseda Dienstbier, kteří nehodlají velkou a úspěšnou ČSSD obětovat mýtu o sjednocení levice. Ta se ostatně v českých zemích nikdy dobrovolně nesjednotila a nesjednotí, protože nemá nic programového, co by jí sjednocovalo. Usiluje o vládní moc, ale o po ní touží ČSSD stejně jako Zemanovci či Paroubkovci a další.

Marie Benešová, místopředsedkyně ČSSD, řekla v televizi, že ČSSD vždy hlavně rozdělovala volba prezidenta, ale nyní je prý tento problém vyřešen a může nastat nějaké sjednocení. Jenže je tu další problém, ČSSD nominovala do prezidentských voleb svého kandidáta, Jiřího Dientsbiera, a mnozí doufali, že by se mohl stát kandidátem celé levice. Dienstbier neuspěl, mimo jiné proto, že ho, jako vždy předtím, nevolila ani celá ČSSD, včetně paní Benešové. Dienstbier se ostatně k sjednocování levice vyjádřil nejostřeji, když nazval Zemanovce pouhou lobystickou skupinou. Poté, co Zemanovu vizi sjednocení levice – rozumí se pod taktovkou nového prezidenta - odmítnul i předseda KSČM, se zdá, že je věc vyřízena. Možná, že Miloš Zeman nehrál nikdy pokr, protože předčasné vytahování karet k pravidlům této hry nepatří.

Někteří pozorovatelé se domnívali, že rychle za sebou vytahované politické nápady, jako například že prezident může bez dalšího odvolat premiéra, že je třeba co nejrychleji udělat nové volby, jsou jakýmsi průzkumem bojem a budoucí prezident útočí, aby si vytvořil co nejlepší výchozí pozici. Zpočátku to tak vypadalo, jenže jsme patrně všichni zapomněli na jeden důležitý aspekt.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Dočkáme se změny Zelené dohody?

Dobrý den, frakce Patriotů navrhovala zařadit na program jednání pléna EP bod věnovaný nutnosti změnit Green Deal. Vy jste prý byli proti. Proč? Vy si nemyslíte, že je revize nutná? A i kdyby projednání prošlo, je vůbec reálné, že se jako většina politiků v EU probudí a dočkáme se změny? Podle mě se...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Lev Davidovič Musk

15:16 Petr Hampl: Lev Davidovič Musk

Denní glosy Petra Hampla.