Je to odpověď na řecké plány poté, co se vlády ujala radikální levicová Syriza. Ta deklaruje, že už dál nehodlá dodržovat dohodnutá pravidla pomoci z EU a naopak chce učinit kroky, které Řecko povedou k dalšímu vyššímu zadlužování. Vyšší důchody, sociální dávky, minimální mzdy, ale i počet státních zaměstnanců.
Tak si Syriza představuje hospodaření. Hlavně žádné škrty, ale rozhazování plnými hrstmi na dluh. A samotný dluh? Ten prý budou Řekové splácet, až se jim bude dařit a do té doby jim bude muset nákladný život platit EU.
Jak jinak si vysvětlit bod programu Syrizy, že ECB má financovat státy a státní programy? Odkud má ECB brát prostředky na to, aby financovala výmysly v sociální oblasti plus běžný provoz státu s přebujelou státní správou a k tomu dotovala vše, co si členský stát zamane a označí to jako státní program? To by také mohli Řekové přijít se státním programem vybudování kosmodromu.
Řekové jako by si nechtěli připustit, že věřitelům došla trpělivost. Německo jasně dalo najevo, že změna podmínek pro pomoc nepřipadá v úvahu. Za necelých pět let obdrželo Řecko 240 miliard eur a řecký dluh klesl jen nevýznamně.
Noví vládci Řecka si myslí, že stačí chvíli vydržet a Evropa "vyměkne" a nenechá Řecko padnout. Dokonce vyhrožují, že se mohou pro pomoc obrátit jinam, třeba na Rusko nebo Čínu. Rusko má svých starostí dost. Krymské a ukrajinské dobrodružství, propad cen ropy, pád rublu a západní sankce pro Rusko znamenají vážný problém, kdy se očekává pád HDP až o 5%.
Čína by klidně pomoci mohla, ale i Čína zaznamenala pokles tempa růstu, navíc se může cítit právem dotčena kvůli zrušení privatizace v Řecku, kam chtěla expandovat. Nadto je téměř stoprocentní jistota, že Řecko není schopno své dluhy splácet, a tedy by se nejednalo o půjčku, ale vlastně dar.
Řecko se potácí nad krachem už téměř pět let a během této doby de facto několikrát zbankrotovalo. Tentokrát, zdá se, je osud Řecka zpečetěn. Dojde k tomu, k čemu mělo.dojít už před pěti lety a o 240 miliard eur dříve. Řecku nezbyde než vrátit se k drachmě. Kurz drachmy okamžitě padne, ale lacinější práce může řeckou ekonomiku zase nastartovat. Tedy za předpokladu, že Řekové budou skutečně chtít pracovat.
Řekové si za tento stav mohou sami. Kvůli přijetí eura záměrně falšovali výsledky hospodaření. Dopustili systém, ve kterém státní zaměstnanci převládali a nebyl problém jít do důchodů ve 40.
Řekové zvolili místo zodpovědnosti populismus a žití na dluh. Ať si tedy svou volbu vychutnají na vlastní kůži. Svých závazků se jen tak nezbaví. Přišel čas zaplatit účet za hostinu odborářů, populistů a všech, kterým připadlo normální prosazovat nesmyslné výdaje. Ten účet je pěkně mastný. Ale Řekové mají dost ostrovů, tak mohou začít výprodej.
Psáno pro blog idnes.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz