Slávek Popelka: Z války, která měla být, ale nebyla

11.10.2018 11:01 | Zprávy

Je začátek října roku 1938. Eduard Beneš na nátlak vedení armády odmítá Mnichovskou dohodu. Proti sobě stojí dvě přibližně stejně početné armády.

Slávek Popelka: Z války, která měla být, ale nebyla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr Holešovské výzvy Slávek Popelka

Německé ozbrojené síly čítají 1 milion sto tisíc mužů, československá armáda má po mobilizaci cca milion vojáků. Výraznou převahu mají Němci v letectvu a v počtu tanků, výhodou Čechoslováků jsou obranné pevnostní linie a lepší pěchotní zbraně a částečně také dělostřelectvo. Také fakt, že většinu velitelských postů zastávají bývalí legionáři z ruské fronty. Tito zkušení a odvážní válečníci vědí, že dlouhou obrannou válku proti mnohem většímu a silnějšímu soupeři nemají šanci vyhrát.

Za úsvitu dne 5. října 1938 překračuje téměř půlmilionová armáda pod vedením generála Krejčího severní hranici s Německem v blízkosti Drážďan. Zároveň stotisícové armádní uskupení, kterému velí další legionář Sergej Vojcechovský, postupuje směrem na Vídeň. Zbytek armády, necelých 500 000 mužů, dostává rozkaz co nejdéle bránit hraniční pevnosti a zdržovat postup nepřítele.

Přírodní živly se podobně jako v dobách křížových výprav proti husitům staví na naši stranu. Nebe se zatahuje nízkou oblačností, která spolu se silnými poryvy větru prakticky zmemožní starty německých letadel. Těžké německé tanky se boří do rozmáčené půdy, zatímco lehčí československé stroje se mohou terénem pohybovat.

Půlmilionová armáda Čechoslováků přes zuřivý odpor Němců rychle postupuje německým územím směrem na Berlín a dostává se do Horní a Dolní Lužice, kde nachází podporu slovanského obyvatelstva.

Na jihu slaví úspěchy generál Vojcechovký, který po tvrdém boji obsazuje Vídeň. Na pomoc jeho armádě přicházejí desetitisíce jugoslávských dobrovolníků. Moci se ujímá nová vláda, složená převážně z Rakušanů slovanského původu. Ta deklaruje samostatnost Rakouska, což část obyvatelstva přijímá s úlevou.

Na severu pokračuje postup našich vojsk, která i přes nepříznivé počasí dokážou přemisťovat těžké dělostřelectvo a další techniku. Po dvou týdnech bojů a nočních přesunů se první těžká děla ocitají na dostřel od Berlína. Hitler zuří a vyhlašuje mobilizaci, když předtím povolal všechny dostupné zálohy. Je ale pozdě. Část generálů, kteří přivandrovalého křiklouna s knírkem nemá příliš v lásce, provede úspěšný puč. Hitler je zbaven moci, předán Čechoslovákům a zbytek života stráví v léčebně pro duševně choré v rakouských Alpách.

Německo se vrací k tradicím výmarské republiky a udržuje přátelské vztahy s Československem. K ČSR se připojuje Horní a Dolní Lužice, které ještě za Karla IV. patřily k zemím koruny České.

ČSR se stává respektovanou a silnou zem, která v následujících letech iniciuje vznik Slovanské unie. Ta postupně sdruží všechny země se slovanským obyvatelstvem. Po Stalinově smrti se připojuje i Rusko, které odmítlo bolševickou ideologii. Slovanská unie, obývaná 300 000 miliny lidí se brzy stává světovou velmocí číslo jedna.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Šílené plány polského premiéra na zbrojení

11:28 Jiří Paroubek: Šílené plány polského premiéra na zbrojení

Polský premiér Tusk, kterého jsem měl po jistou dobu za střízlivého a realistického politika, nemá z…