Je mi jedno, kdo se nakonec ujme této velké investiční akce za 200 miliard korun. Důležité je, aby měli práci čeští lidé a také bezpečnost nových bloků. A právě v této oblasti vidím problém. Rusko za posledních dvacet let nepřišlo s nějakým unikátním technickým vynálezem, s něčím dokonalým, jako je například americké vesmírné vozítko Curiosity. I bývalí ruští respektive sovětští kosmonauti si stěžují na skutečnost, že jejich země stále posílá do vesmíru zastaralé rakety vyrobené v sedmdesátých letech.
Podezřelé pro mně je, že ruská strana nabízí v případě vítězství dostavby Temelína dokonce spolufinancování stavby. Není jasné, co tím vlastně sleduje? Můžeme se jenom domnívat, že třeba jí nabízené zboží není tak kvalitní a proto se snaží zaujmout co nejnižší cenou. Mému známému se na exotické dovolené snažili prodejci nabízet údajně výborné kubánské doutníky za fantastických dvacet dolarů – on naštěstí nic nekoupil, a dobře udělal, protože to byly padělky.
Dále by ruská nabídka mohla znamenat pokus o ovládnutí elektrárny a to by bylo absolutně nepřijatelné. Na podobný přístup doplatilo Bulharsko, které zastavilo projekt výstavby jaderné elektrárny v Belene a Rosatom nyní Bulharům vyhrožuje, že pokud jejich vláda nezaplatí uskutečněné dodávky, bude chtít podíl v tamní státní energetické společnosti. Takové agresivní jednání je nepřípustné.
Takže opravdu musíme sledovat každou maličkost, která se může týkat dostavby Temelína a to i takovou, jež s ní na první pohled nemusí souviset. To samozřejmě platí pro všechny, kdo se o tuto velkou akci uchází.
Ing. Slavoj Dolejš,
člen Oblastní hospodářské komory České Budějovice
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz