Podle dnes zveřejněné zprávy Eurostatu vzrostl v uplynulém roce hrubý domácí produkt eurozóny o 1,2 procenta a celé evropské unie o 1,4 procenta. Země platící eurem i ostatní země Evropské unie v průměru rostly pomaleji než Česká republika. Naše ekonomika by dle odhadu Ministerstva financí ČR měla za celý loňský rok vzrůst přibližně o 2,5 procenta. To by nám umožnilo přiblížit se k unijnímu průměru v klíčovém ukazateli, který přepočítává hrubý domácí produkt vůči počtu obyvatel a dalším ekonomickým veličinám.
„Zatímco se česká ekonomika dotahuje na průměr Evropské unie, postavení evropské ekonomiky se vůči Spojeným státům a Číně zhoršuje. Evropská unie dosahuje dlouhodobě nižšího ekonomického růstu kvůli regulatorní zátěži a vysoké míře daňového a odvodového zatížení,“ říká Křeček.
V meziročním srovnání dochází ke zpomalování ekonomického růstu v eurozóně i v Evropské unii. Ve třetím čtvrtletí 2019 rostla ekonomika eurozóny o 1,2 procenta a ekonomika Evropské unie o 1,4 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí 2019 však došlo ke zpomalení na 1,0 respektive 1,1 procenta. Tento vývoj lze označit za nepříznivý. Evropští představitelé by měli zvážit, zda by bylo vhodné přistoupit k novým stimulačním opatřením.
Současný růst eurozóny je vzhledem k uvolněné měnové politice Evropské centrální banky velice slabí. Česká ekonomika rostla přibližně dvakrát rychlejším tempem než ekonomika eurozóny. Přitom máme výrazně utaženější měnovou politiku. To by v dlouhodobém horizontu mělo přispět k posilování kurzu koruny vůči euru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV