Štěpán Křeček: Ekonomové oslavili stou epizodu podcastu

27.09.2022 19:53

Právě tuto větu mohli posluchači slyšet již 99krát. Posté zazněla na speciální talkshow, která se zároveň stala první skutečně offline epizodou za přítomnosti diváků. V pražském Magenta centru tak hlavní ekonom BHS vyzpovídal hned pět význačných osobností. Pozvání totiž přijali nejpopulárnější hosté z předešlých dílů podcastu.

Štěpán Křeček: Ekonomové oslavili stou epizodu podcastu
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Mezi pěti diskutujícími se objevily dvě dámy. Spíše národohospodářský pohled poskytla hlavní ekonomka Reiffeisen bank, Helena Horská, členka Národní ekonomické rady vlády. Druhým ženským hlasem se stala bývalá rektorka Mendelovy univerzity, Danuše Nerudová, v současnosti známá zejména jako kandidátka na post prezidentky ČR. U diskusního stolu s ní zasedl i prezident současný. Konkrétně Petr Koblic, prezident Evropské federace burz a šéf Burzy cenných papírů Praha. Ten díky svým znalostem a zkušenostem přímo z trhu obohatil diskusi praktickými vhledy. Další těžkou vahou mezi českými ekonomy byl Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér ČNB a aktuálně předseda Národní rozpočtové rady. Znalosti relevantní zejména k dnešní době předal také Michal Šnobr, minoritní akcionář ČEZu a jeden z největších českých odborníků na energetiku.

Energetická krize z pěti úhlů pohledu

Přestože debata měla být původně zaměřena na různá ekonomická témata, vzhledem k aktuální situaci v Evropě se diskuse stále stáčela k energetice. O to zajímavější však bylo sledovat názorové pozice jednotlivých odborníků na základě jejich specializace. Mezi všemi asi nejvíce vynikl hlas Michala Šnobra, který je právě v tomto oboru doslova jako doma. Co je tedy podle jeho názoru skutečný důvod dnešních potíží? Odpověď se zdánlivě nabízí okamžitě – válka na Ukrajině a následné zastavení zásobování Evropy ruskými energiemi.

Podle Šnobra ale nejde o skutečné jádro problému. Válečný konflikt je spíš jen okolností odhalující hlubší nedostatky. Příčinou není dokonce ani Green Deal nebo nefunkční jaderné elektrárny ve Francii ani ty vypnuté v Německu. Hlavní původ současné energetické krize vidí spíše obecněji ve vlivu politiků, kteří do energetiky promítají ideologii. Do tohoto segmentu se tak v posledních dekádách přestalo doopravdy investovat. A to přineslo další problémy. Například ještě v 70. a 80. letech bylo možné v Evropě postavit desítky reaktorů. Za posledních 30 let se však staví minimálně. A když, tak ne příliš úspěšně. Po dlouhodobém výpadku stavby jaderných elektráren se vytratily zkušenosti firem i jejich výrobní kapacity. Jaderná energetika získala špatné jméno a nároky na bezpečnost i technologii se zásadně zvýšily. Byrokracie spojená s jejich výstavbou je již tak přebujelá, že je budování nových elektráren téměř nemožné.

Anketa

Kdo je vítězem komunálních voleb?

22%
66%
8%
hlasovalo: 14599 lidí

Nešvary naší společnosti

Tématu přílišného vlivu byrokracie si všímá i Petr Koblic, který v této souvislosti vzpomněl i 150 let starou žádost Živnostenské banky o vstup na pražskou burzu. Jednalo se o dokument o pouhých dvou větách. Stejný úkon pro řádově menší firmu zabere dnes fascikl o minimálně 300 hustě popsaných stránkách. Svou roli hraje i efekt NIMB, tedy akronym „not in my backyard“, který připomněl Mojmír Hampl. Jde o tendenci lidí využívat různých způsobů, jak překazit cizí stavby ve svém okolí (a zároveň si stěžovat na námitky ostatních, pokud se týkají jejich vlastní stavby). Právě to se týká i výstavby projektů, jako jsou dálnice nebo právě elektrárny.

Odborníci se shodují, že trh s energiemi je ve vážných problémech. Jak by na to ale měl reagovat stát? Helena Horská podobně jako Mojmír Hampl má obavy z narůstajícího státního dluhu, ze kterého se financují úlevy firmám i domácnostem. Zajímavý pohled na toto téma má i Danuše Nerudová, která akcentuje společenskou stránku celé situace. Lidé si podle ní po období velkého rozdávání ze státní kasy zvykli, že jejich problémy má vyřešit vláda. Společnost se tak dostala do stavu pasivity. Přestalo zaznívat, že každý z nás by se měl snažit v první řadě pomoci si sám. Bez zvýšení daní nemá podle ní rovnice směřující k vyrovnanému rozpočtu řešení. Vyšší daně však nejsou obhajitelné ve chvíli, kdy stát získané peníze projídá. Vláda musí nejdříve ukázat, že investuje do udržitelné budoucnosti, rozvoje infrastruktury, dostupnosti bydlení a tak dále. Za těchto předpokladů se dá o zvyšování daní hovořit. Jinak se bude jen dále roztáčet spirála projídání.

Video z talkshow je dostupné ZDE.

Co nás čeká v budoucnu?

Celkově ponuré perspektivy Evropy i České republiky rozjasnil alespoň jeden hlas. Petr Koblic na základě své znalosti trhu odhaduje, že ceny energií příští rok podstatně klesnou na zlomek těch dnešních. Dopomoci tomu mají opravené jaderné elektrárny ve Francii i zprovozněné LNG terminály.

Ať už se situace bude vyvíjet jakkoli, podcast Offline Štěpána Křečka bude situaci nejen v ekonomice pečlivě sledovat a glosovat. I nadále se v něm budou objevovat ty nejvlivnější a nejzajímavější osobnosti a jeho sledování vám tak jako doposud umožní široký náhled do aktuální situace v našem i světovém hospodářství a společnosti celkově. Kvalitní informace a pohledy těch nejlepších expertů poskytují dobrý přehled a kontext. A ty jsou zase klíčové pro správná investiční rozhodnutí. Tak se tedy odpojte. Další stovka epizod právě začíná.

Podcast najdete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 350. díl Dao de ling

11:50 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 350. díl Dao de ling

V dnešní pomatené době mnozí hledají nějaký pevný kmen, o který by se opřeli nebo zachytili. Může to…