Štěpán Křeček: Nízké úroky u hypoték přilákaly nové klienty

19.08.2020 14:37 | Zprávy

„Z hypotečního trhu je pumpováno obří množství prostředků na realitní trh, kde lze kvůli nedostatku nemovitostí očekávat růst cen. To do budoucna může zhoršit dostupnost bydlení v České republice,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Nízké úroky u hypoték přilákaly nové klienty
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech opět klesla. V červenci dosáhla dle Fincentra Hypoindexu na úroveň 2,15 procenta, což bylo o 0,06 procentního bodu méně než v červnu. Oproti červenci loňského roku, kdy průměrná úroková sazba dosahovala úrovně 2,68 procenta, došlo ke snížení o 0,53 procentního bodu.

Vzhledem k nastavení základní úrokové sazby v ekonomice ve výši 0,25 procenta lze v následujících měsících očekávat, že bude docházet k dalšímu snižování hypotečních sazeb. Průměrná úroková sazba na hypotékách by do konce roku mohla začínat jedničkou. To by výrazně motivovalo ke sjednávání nových hypoték i refinancování stávajících.

Za prvních sedm měsíců letošního roku bylo na hypotečních úvěrech poskytnuto 131,15 miliardy korun. Oproti stejnému období loňského roku došlo k navýšení objemu poskytnutých hypoték o 32,12 miliardy korun. Rozhodně tedy nemůžeme říct, že by důsledky pandemie koronaviru snížily zájem lidí o hypoteční úvěry. V samotném červenci bylo poskytnuto 7 867 hypoték za 21,60 miliardy korun.

Nejvýraznější překážkou pro nákup nemovitostí zůstávají vysoké ceny na realitním trhu, které se ani v rámci pandemie koronaviru nesnížily. To se odráží ve výši průměrné hypotéky, která již dosáhla na úroveň 2,75 milionu korun. Hypotečnímu trhu pomohlo, že Česká národní banka již dříve zrušila doporučení ohledně limitu ukazatele DTI. Ten vyjadřuje poměr celkového dluhu žadatele o hypotéku vůči výši jeho čistého ročního příjmu.

Od července navíc došlo ke zrušení dalšího doporučení České národní banky ohledně limitu ukazatele DSTI, který vyjadřuje poměr měsíční splátky dluhu vůči čistému příjmu. To rovněž pomohlo podpořit poskytování hypotečních úvěrů. V této souvislosti je však nutné upozornit, že peníze z hypoték nakonec skončí na realitním trhu, kde kvůli nedostatku nemovitostí lze očekávat další růst cen. To do budoucna může zhoršit dostupnost bydlení v naší zemi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

17:17 Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

Kolem soudců, státních zástupců, špiček policie a vůbec celé justice se v naší společnosti našlapuje…