Štěpán Křeček: Olej, cukr a čaj stojí téměř stejně jako před 30 lety, naopak brambory, uhlí a služby výrazně zdražily

19.11.2019 18:51 | Zprávy

„Mezi lety 1989 a 2018 se průměrná hrubá mzda navýšila přibližně desetkrát, což je podstatně vyšší nárůst, než který byl zaznamenán u spotřebitelských cen. Lidé si dnes mohou dovolit nakupovat více zboží a služeb než v minulosti. Lze však vytipovat položky spotřebního koše, u kterých to neplatí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Olej, cukr a čaj stojí téměř stejně jako před 30 lety, naopak brambory, uhlí a služby výrazně zdražily
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Vlivem inflace dochází ke znehodnocování peněz. Na zboží a služby, které bychom si chtěli pořídit v roce 1989 za 1000 korun, bychom v loňském roce museli vynaložit zhruba 5,6krát více peněz, tedy přibližně 5600 korun. Z toho je patrné, že všeobecná cenová hladina zboží a služeb vzrostla. Existují však produkty, u kterých se ceny od sametové revoluce téměř nezměnily.

Podle dat Českého statistického úřadu se litr slunečnicového oleje v prosinci 1989 prodával za 28 korun. Na konci loňského roku jsme si ho mohli koupit za 38 korun. Lze tedy říci, že po téměř třech dekádách se cena slunečnicového oleje zvýšila jen minimálně. Podobné to je u krystalového cukru, kde došlo ke zvýšení ceny ze 7 na 12 korun za kilogram. Minimální cenový nárůst jsme za posledních téměř třicet let mohli zaznamenat i u černého porcovaného čaje. Zatímco dříve se za 100 gramů platilo 40 korun, na konci loňského roku to bylo 60 korun.

U jiného zboží si zas můžeme všimnout abnormálně vysokého cenového růstu. Například za konzumní brambory jsme na konci roku 1989 platili necelé 2 koruny za kilogram. V loňském prosinci to bylo již více než 20 korun za kilogram a v letošním roce můžeme sledovat, jak cena brambor dál prudce narůstá. Ještě více než brambory zdražilo černé uhlí. Za něj jsme před téměř třiceti lety platili 39 korun za 100 kilogramů. V prosinci loňského roku to bylo již 652 korun.

Ještě více než ceny vybraného zboží zdražovaly některé služby. Výrazně si musí připlatit milovníci kina. Lístek již nestojí 7 korun, jak tomu bývávalo. Na konci loňského roku se cena vyšplhala až na 129 korun. Hůře jsou na tom i pánové, kteří chodí ke kadeřníkovi. Zatímco dříve se za sestřih platilo 7 korun, po téměř třech dekádách se zdražilo na 202 korun. Hlouběji do kapsy si musí sáhnout i dámy, které si chtějí nechat vyměnit podpatky. Zatímco dříve jim na pár bot stačilo 8 korun, v loňském roce již musely vydat 154 korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Trumpovo vítězství a změna politických trendů

9:16 Jiří Weigl: Trumpovo vítězství a změna politických trendů

Prezidentské volby v USA právem přitáhly pozornost celého světa. USA jsou ze všech hledisek rozhoduj…