V rámci boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu se na půdě Evropské unie již delší dobu hovoří o nutnosti stanovit maximální limit pro hotovostní transakce ve všech členských státech.
Ten již v současné době existuje v 18 z 27 zemí Evropské unie. Nejnižší limit na úrovni 500 eur platí v Řecku a nejvyšší na úrovni 15 000 eur je zaveden v Chorvatsku. Devět unijních států však žádné limity nemá stanovené.
Při úvahách nad jednotným limitem pro hotovostní transakce v Evropské unii je zmiňována částka 10 000 eur. To shodou okolností odpovídá limitu, který je platný v České republice. Pro naši zemi by se tedy nic nezměnilo, ale pro jiné země Evropské unie by to mohl být zásadní průlom směrem k bezhotovostní ekonomice. Začínají se proto ozývat odmítavé hlasy.
Nejsilnější odpor projevilo Rakousko, když tamní ministr financí Gernot Blümel prohlásil, že odmítá stanovení maximální výše pro hotovostní transakce, protože by tím de facto docházelo ke kriminalizaci hotovosti. Dále dodal, že hotovost dává lidem pocit bezpečí, nezávislosti a svobody, kterou Rakousko chce zachovat pro své obyvatelstvo.
Rakouský postoj je však v rozporu s odbornými stanovisky Evropské komise. Podle nich hotovost výrazně usnadňuje praní špinavých peněz, a dokonce je v pozici první volby, ke které se uchylují zločinci při provádění nekalých transakcí. Naopak spotřebitelé využívají hotovost méně než v minulosti a je u nich jasně patrná rostoucí obliba bezhotovostních plateb.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV