Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že se jeho země nachází v „ekonomické válce“ proti „ďáblovu trojúhelníku“. Ten se skládá ze směnných kurzů, úrokových sazeb a inflace. Aktuální data naznačují, že Turecko svou válku prohrává na všech třech frontách.
Zatímco ještě 19. března platili Turci 8,63 liry za euro, neuběhlo ani 6 týdnů a již musí platit 10,04 liry za euro. To jasně dokládá, jak se kurz turecké měny dramaticky propadá. Momentálně lze dokonce říct, že si turecká lira vede nejhůř ze všech měn na rozvíjejících se trzích.
Situace se výrazně zhoršila, když se Sahap Kavcioglu stal novým guvernérem Turecké centrální banky. Po svém nástupu se totiž vymezil proti svému předchůdci, který bojoval s vysokou inflací. Naci Agbal v rámci tohoto boje zvýšil úrokovou sazbu o 2 procentní body na 19 procent. To mu zlomilo vaz.
Vysoké úrokové sazby pochopitelně brání rozvoji ekonomiky, protože neúměrně prodražují úvěry. Jenže nedůvěra v tureckou liru poškozuje tamní ekonomiku ještě víc. Po odvolání guvernéra byly z Turecka staženy investice za 2,4 miliardy dolarů. Někteří investoři prostě již nebyli ochotni dál snášet inflaci převyšující 16 procent. V zemi navíc roste nezaměstnanost, která již přesáhla 13 procent.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV