Štěpán Křeček: Výše úrokových sazeb v USA ovlivňuje českou ekonomiku

13.06.2018 11:56 | Zprávy

„Na nových datech České národní banky se ukazuje, že český export funguje lépe při slabé koruně. To však nesmí být argument pro slabou korunu. Spíše bychom se měli zamýšlet nad změnou struktury českého exportu, tak aby byl konkurenceschopný i při silné koruně,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Výše úrokových sazeb v USA ovlivňuje českou ekonomiku
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

Dnes Česká národní banka zveřejnila údaje o platební bilanci za duben letošního roku. Z údajů je patrné, že oproti stejnému období loňského roku klesl přebytek běžného účtu ze 107,2 miliardy korun na 83,7 miliardy korun. Data centrální banky dokládají, že při sílící koruně se zpomaluje výkonnost českého exportu.

V průběhu dubna koruna posílila až na kurz 25,3 vůči euru. V květnu však v rámci odlivu kapitálu z rozvíjejících se trhů koruna oslabila až na kurz 25,9 vůči euru. Ve velmi krátkém čase jsme si tak mohli všimnout kolísání kurzu o 2,4 procenta. Tato skutečnost může mít vliv na další vývoj zahraničního obchodu, na kterém je Česká republika závislá.

„Odlišná měnová politika Spojených států a Evropské unie motivuje investory k přesunům do dolarových aktiv. Nejvíce byly zasaženy rozvíjející se trhy, mezi které patří i Česká republika. V průběhu dubna a května letošního roku jsme si tak mohli všimnout, jak je tuzemská ekonomika závislá na vývoji světových trhů,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Očekávaný růst úrokových sazeb ve Spojených státech motivuje investory k přesunům do dolarových aktiv. Oproti tomu z České republiky a dalších středoevropských zemí dochází k odlivu kapitálu. Po čtyřech měsících letošního roku si můžeme všimnout, že reinvestice zisků dosahují záporné hodnoty -33,8 miliardy korun, přičemž celkové přímé investice jsou taktéž v záporu ve výši -69,6 miliardy korun.

Nedostatek kapitálu v České republice vede k nízké produktivitě práce ve srovnání se západní Evropou. Vzhledem k tomu, že od produktivity práce se odvíjí výše mezd, nelze se divit výrazné disproporci mezi mzdovými podmínkami v tuzemské ekonomice ve srovnání se západoevropskými ekonomikami. Soukromý sektor však v poslední době výrazně navyšuje investice do kapitálové vybavenosti, což umožňuje rychlý růst mezd v České republice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Naše země nevzkvétá

15:16 Jiří Weigl: Naše země nevzkvétá

Sváteční promluvy prezidenta Pavla a premiéra Fialy byly široce komentovány již v minulém týdnu, pře…