Štěpán Křeček: Zaměstnanci si v průměru polepšili o 2515 korun měsíčně

05.09.2018 8:39 | Zprávy

„Medián mezd roste rychleji než průměrná mzda. To v praxi znamená, že zaměstnancům s nižšími příjmy rostou mzdy rychleji než zaměstnancům s vyššími příjmy. V konečném důsledku tak dochází ke snižování příjmové nerovnosti mezi zaměstnanci,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Zaměstnanci si v průměru polepšili o 2515 korun měsíčně
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Ve druhém čtvrtletí letošního roku dosahovala průměrná mzda hodnoty 31 851 korun. V meziročním srovnání došlo k růstu průměrné mzdy o 8,6 procenta, přičemž spotřebitelské ceny rostly pouze o 2,3 procenta. Reálně tak dochází k růstu životní úrovni zaměstnanců.

„Průměrná mzda pražských zaměstnanců je o 11 947 korun vyšší než pracovníků v Karlovarském kraji. Mzdové nerovnosti mezi jednotlivými regiony vedou k migraci obyvatel, což vytváří tlak na realitním trhu ve větších městech České republiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Většina zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhne, protože její hodnotu zkreslují lidé s vysokými příjmy. Vhodnějším ukazatelem pro zjištění mzdy, kterou pobírá běžný zaměstnanec, je medián mezd. Ten vyjadřuje hodnotu mzdy, kterou pobírá zaměstnanec uprostřed pomyslného souboru všech zaměstnanců seřazených vzestupně podle výše mzdy. Medián mezd ve druhém čtvrtletí dosáhl výše 27 236 korun a meziročně vzrostl o 9,4 procenta.

Čtyři pětiny zaměstnanců pobírají mzdu v rozmezí 12 725 korun a 51 576 korun. Nejvyšší průměrná mzda je v Praze a dosahuje úrovně 39 688 korun. Naopak nejnižší průměrná mzda je v Karlovarském kraji s hodnotou 27 741 korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Vymíráme, vymíráme …. (a to třetí bylo raději zapomenuto)

9:20 Zdeněk Joukl: Vymíráme, vymíráme …. (a to třetí bylo raději zapomenuto)

Bezdětní nebo bez dětí? Ono je třeba rozlišovat ! Jsou přirozeně bezdětní, kteří děti mít nemohou. P…