Štěpán Křeček: Zlato, palladium a ropa zažily raketový vzestup ceny

06.01.2020 20:22 | Zprávy

„V případě, že se bude zhoršovat situace na Blízkém východě, vzroste cena ropy. Investoři rovněž projeví zvýšený zájem o zlato a akcie některých zbrojařských firem,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Zlato, palladium a ropa zažily raketový vzestup ceny
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Přestože letošní rok teprve startuje, ceny některých komodit již stihly zaznamenat raketový růst. Cena zlata od začátku roku do pondělí 6. ledna (10:00 SEČ) vyrostla o 3,5 procenta na úroveň 1 576,4 dolaru za troyskou unci. Chvíli se zlato prodávalo i za cenu 1 588,1 dolaru za troyskou unci. Tím zlato dosáhlo téměř sedmiletého maxima.

Podobně jako zlatu se letos daří i palladiu. Tento vzácný kov letos vzrostl na ceně již o 3,6 procenta. V pondělí 6. ledna (10:00 SEČ) se palladium obchodovalo za 2 017,8 dolaru za troyskou unci. To je jen těsně pod historicky nejvyšší úrovní.

Pozadu nezůstává ani cena ropy Brent, která se v pondělí 6. ledna (10:00 SEČ) obchodovala za 70,1 dolaru za barel. Černé zlato se od začátku roku zhodnotilo již o 6,1 procenta. Za cenovým nárůstem stojí především riziková přirážka, s kterou se na trhu s ropou kalkuluje kvůli napětí na Blízkém východě.

Vzácné kovy jsou považovány za bezpečný přístav, kam se investoři stahují v dobách zvýšeného napětí. Po zabití generála Sulejmáního existují obavy, že se začne zhoršovat bezpečnostní situace na Blízkém východě. Investoři na tuto situaci zareagovali tím, že začali nakupovat zlato a palladium. Eskalace násilí na Blízkém východě by potenciálně mohla blokovat dodávky ropy na světové trhy, proto i u ropy je patrný prudký nárůst ceny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Optimismus na konci roku mírně opadá

10:17 Petr Dufek: Optimismus na konci roku mírně opadá

Z dnes zveřejněného konjunkturálního průzkumu mapujícího nálady mezi firmami a spotřebiteli vyplývá,…