Tereza Spencerová: Pár poznámek k „útoku“ USA, Británie a Francie proti Sýrii

14.04.2018 20:14 | Zprávy

Raketový útok v samotné Sýrii nic nemění, setrvání Bašára Asada a jeho režimu v čele státu je po sedmi letech války prostým faktem.

Tereza Spencerová: Pár poznámek k „útoku“ USA, Británie a Francie proti Sýrii
Foto: Screen: Youtube
Popisek: Raketový útok na syrský Damašek.

Vlády Spojených států, Británie a Francie v rozporu s mezinárodním právem, bez souhlasu OSN i svých vlastních parlamentů či Kongresu, ale podle svého názoru „legitimně“, zaútočily na Sýrii. A přitom své rakety nezamířily „politicky“, čili vyhnuly se útoku na Bašára Asada, prezidentský palác a další cíle režimu, nezamířily ani proti Íránu a jeho objektům v Sýrii, nezamířily ani na objekty libanonského Hizballáhu, nezpůsobily žádné citelné škody ani syrské armádě a velkou oklikou se vyhnuly základnám ruským...

Takže „hora porodila myš“, jak praví arabské přísloví. Útoky, které Západ „Asadovi“ sliboval, sice byly, ale jen symbolické. Větší škody nenapáchaly, protože o nich bylo Rusko v řádu dvou tří dnů předem informováno a své informace mělo čas předat syrské straně. Situaci v reálu tedy nijak ani neeskalovaly, jak ostatně už před týdnem „slibovala“ například Francie. Zkušení američtí komentátoři mluví o „reality šou určené pro televize“ a domácí diváctvo, syrští džihádisté, kteří se o pomoc Západu tradičně opírají, mají raketový útok rovnou za „frašku“.

V zásadě mají pravdu. Například Francie je spokojená, protože nálety prý zničily „větší část“ syrských chemických arzenálů, které ovšem podle OPCW neexistují už od léta 2014. Pokud by existovaly sklady plné bojových chemických látek a americké, britské a francouzské rakety jich „většinu“ dnes v noci opravdu zničily, tak je nad Sýrií obří jedovatý mrak a celá země se dusí, společně s Libanonem, Izraelem, Tureckem a nejspíš i dalšími státy. Což se tedy rozhodně nezdá. Nicméně formulace nabízí vyhlídku na další „nálety“, protože přece byla „zničena“ jen „velká část“ chemických skladů a ne „všechny“. A to bez ohledu na tvrzení Washingtonu, že se jednalo o „jednorázovou salvu“, neboť i USA mluví vícehlasem…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Pedro a Roxana

17:15 Ladislav Jakl: Pedro a Roxana

Žvýkačka Pedro dělala bezva bubliny. Nechutnala tak skvěle jako Donald, ale obrázky měla taky hezké …