Timur Barotov: Ropa zdražila o 25 procent, přiživí to inflaci a zpomalí ekonomický růst

14.09.2023 15:49 | Komentář

„Rostoucí cena ropy přiživuje obavy ohledně obnovy růstu inflace a zpomalení západních ekonomik. Čím déle zůstane cena vysoko, tím horší budou implikace,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Timur Barotov: Ropa zdražila o 25 procent, přiživí to inflaci a zpomalí ekonomický růst
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ropná rafinérie - ilustrační foto

Ceny ropy se minulý týden dostaly na desetiměsíční maximum (88 USD za barel) v důsledku obav z nedostatku dodávek po nečekaném prodloužení omezení dodávek ze strany Saúdské Arábie a Ruska. Naděje na odklad dalšího zvyšování úrokových sazeb ze strany amerického Federálního rezervního systému (Fed) a vyšší poptávka po pohonných hmotách ze strany Číny ještě více podpořily růst ceny tohoto černého zlata. Futures kontrakty na ropu tak vzrostly od konce června o více než 25 %. Snížení produkce tlačí na trh s ropou, a to navzdory pomalejšímu než očekávanému hospodářskému oživení v Číně a zvýšené produkci v USA.

Snížení produkce OPEC+

V dubnu klíčové země produkující ropu včetně Ruska známé jako OPEC+, oznámily snížení produkce, které navrhly prodloužit do roku 2024, cílem je údajně podpoření stability trhu. Saúdská Arábie a Rusko však zavedly další snížení produkce nad rámec širší dohody zemí OPEC+. Saúdská Arábie oznámila snížení produkce o 1 milion barelů ropy denně od července, zatímco Rusko začalo snižovat denní produkci o 0,3 milionů barelů denně. Na trhu panovalo očekávání, že obě země prodlouží snižování dodávek do října. Trhy ale nedávno překvapilo oznámení, že tato redukce se prodlouží až do konce letošního roku. To vyvolalo obavy, že poptávka v nadcházejícím čtvrtletí převýší nabídku a ceny mohou explodovat.

Čína

Očekává se, že ekonomická stimulační opatření přijatá čínskou vládou na podporu slábnoucí ekonomiky země zvýší poptávku po ropě. Nejnovější údaje z této země ukazují, že dovoz ropy v srpnu vzrostl o 30,9 % oproti předchozímu roku. Rafinerie údajně vytvářejí zásoby a zvyšují zpracování, aby mohly těžit z vyšších zisků z vývozu pohonných hmot. Průzkum soukromého sektoru v zemi ukazuje, že snahy vlády měly určitý vliv na její ekonomiku, když se v srpnu zlepšila aktivita továren, zvýšila domácí poptávka a zaměstnanost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Jak jsou na tom senioři dneska? Nikoho to nezajímá!

9:44 Zdeněk Joukl: Jak jsou na tom senioři dneska? Nikoho to nezajímá!

Od té doby, co jsem senior, tak se nestačím divit.