Nejdříve se zrušila školní výuka. Ale jsou připraveny náhradní vyučovací programy pro vyučování na všech druzích škol přes internet jako například v Rakousku? Nejsou, teprve se bude v tom něco podnikat. Zavřením škol se děti a mládež sice do jisté míry ochrání před přenosem nákazy ve školách, ale na druhé straně se budou určitě spolu scházet mimo školu, čím se kladný efekt opatření ze značné čísti eliminuje. Menší děti v době volna budou hlídat příbuzní, práce nepovinní, převážně dědečkové a babičky, přičemž je známo, že starší ročníky umírají po nákaze coronavirem nejvíce. Zpracoval někdo před rozhodnutím o zavření škol studii o tom, které řešení (zavření versus nezavření škol) asi zachová více lidských životů? Obávám se, že nikoliv! Jste přece v Česku! Stačilo se přitom podívat do statistik nakažených a zemřelých na coronavir v jiných zemích, jaký je podíl nakažených a závažnost průběhu nemoci dětí školního věku, které si svým nízkým věkem vyžadují hlídání.
Česko se podle rozhodnutí vlády z 12. 3. mělo od pátku 13. 3. opevnit pomocí policie a armády proti vjíždějícím obyvatelům Německa, Rakouska, abychom jmenovali dva sousední státy z celkových 15 zemí světa, kterých se to necelých 24 h, do pátečního rozhodnutí vlády týkalo, a to zavřením vůči těmto dvěma zemím většiny silničních přechodů, zrušením železničního a leteckého spojení, aby se i poté pouštěli čeští pendleři přes hranice, předloží-li potvrzení o práci. Potřebují k tomu potvrzení zaměstnavatele, ale jak mohli v šibeničním termínu mezi vládním rozhodnutím a faktickým uzavřením hranic toto potvrzení získat? To vládu nezajímalo a nezajímá. V pátek stanovená hranice pracoviště do 50 km za hranicí byla týž den odpoledne (13. 3.) rozhodnutím ministra vnitra zvýšena na 100 km, kdo pracuje dále od hranic, tak de facto své zaměstnání ztrácí. Povolením pendlování za prací je zcela jistě popřen účinek zamezení vjezdu cizinců do země, protože i mezi spolupracovníky pendlerů v Německu nebo v Rakousku budou i takoví, kteří na ně coronavirus přenesou. Je snad rozdíl mezi možným přenosem coronaviru na odhadem dvě desítky tisíc českých pendlerů v Německu a v Rakousku nebo na dvacet tisíc českých domorodců nakažených přicestovavšími Němci a Rakušany? Podle mne je riziko nákazy přibližně stejně veliké, takže zavření hranic vůči Němcům a Rakušanům postrádá zcela smysl.
Podle dalšího, pátečního rozhodnutí vlády (13. 3.) mají od neděle i státní příslušníci ČR zákaz překračovat české hranice kamkoliv! V pátek byla uzákoněna i sazba 12 roků vězení za šíření coronaviru. Vládě musí být známo, že Světová zdravotnická organizace WHO nepokládá uzavření hranic při pandemii za účinný prostředek boje proti ní, jediným relativně účinným je měření tělesné teploty na hranicích.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: .