Tomáš Kybal: Evropský rozpočet

14.02.2013 18:11 | Zprávy

Titulky v evropských médiích byly v pátek hodinu od hodiny dramatičtější. Kompromis o evropském rozpočtu je na dohled, je to tajenka v šachové partii, Paříž a Berlín podporují návrh rozpočtu, Francois Hollande chce možnou dohodu, až bylo nakonec oznámeno, že se hlavy evropských vlád přece jen dohodly. Máme se radovat?

Tomáš Kybal: Evropský rozpočet
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Řekněme si, co je to vlastně víceletý finanční rámec, o který se tak bouřlivě jednalo. Jde o rámcový rozpočet Evropské unie na léta 2014-2020. Celková částka představuje necelé 1% HDP Evropské unie. Jelikož Brusel nevybírá přímo žádné daně, pochází celá částka z plateb členských států. Je to 0,73% hrubého národního příjmu, které vyplácí každý členský stát, plus celní poplatky na vnějších hranicích Evropské unie a poplatek 0,3% z DPH a zemědělských práv.

V roce 2011 představoval evropský rozpočet 141 miliard euro, z toho bylo reálně vyplaceno 126 miliard. Sedmiletý rozpočet tedy představuje něco mezi 900 a tisíci miliardami euro. Ten minulý činil 975 miliard. Tyto peníze slouží na financování budoucnosti, v roce 2011 šlo asi 10% na vytváření pracovních míst, ale největší část peněz jde na společnou zemědělskou politiku – 43%, a na regionální rozvoj (37%). K tomu pak připočítejme 5,5% na zahraniční činnost a náklady na administrativu činící 6,3%.

Francii zajímají zvláště částky jdoucí na společnou zemědělskou politiku, které jsou v současném systému subvencí životně důležité pro zemědělce, a hospodářský podíl zemědělců má ve Francii nesrovnatelně větší váhu, než ve zbytku Evropy. A své zemědělské produkty navíc považují za součást svého kulturního dědictví. Při pomyšlení na jejich sýry a vína musím říci, že plným právem. Jenže problém je že Evropa by se měla rozvíjet spíše k více konkurenceschopnějším technologiím. A také že Velká Británie i Německo chtěly dosáhnout minimálního rozpočtu a oproti roku 2012 ho značně osekaly – o 43 miliardy euro. Londýn by chtěl snížit náklady na společnou zemědělskou politiku na 1/3 rozpočtu. To ale Evropský parlament už dopředu odmítal a dokonce i poslanci za pravicovou Evropskou lidovou stranu žádali Hollanda, aby použil svého práva veto proti úspornému rozpočtu. „Tak vy žádáte socialistu, aby zabránil konzervativcům udělat špatný rozpočet!“ zažertoval Hollande.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Dočkáme se změny Zelené dohody?

Dobrý den, frakce Patriotů navrhovala zařadit na program jednání pléna EP bod věnovaný nutnosti změnit Green Deal. Vy jste prý byli proti. Proč? Vy si nemyslíte, že je revize nutná? A i kdyby projednání prošlo, je vůbec reálné, že se jako většina politiků v EU probudí a dočkáme se změny? Podle mě se...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Lev Davidovič Musk

15:16 Petr Hampl: Lev Davidovič Musk

Denní glosy Petra Hampla.