Ve věku 82 let zemřel významný německý politik Roman Herzog, se kterým jsem měl dlouhá léta velmi dobré vztahy. Velmi jsem si toho vážil. Tento právník – bývalý předseda Spolkového ústavního soudu a prezident Spolkové republiky Německo – byl realistickým politikem. Setkával jsem se s ním jak v roli předsedy vlády, tak v roli prezidenta České republiky, a to i v dobách, kdy už nebyl prezidentem. Nikdy nezapomenu na to, jak jsme spolu jednou – z nedostatku času – oficiálně jednali v jeho autě při cestě z letiště ve Frankfurtu do Düsseldorfu.
Realisticky se díval i na myšlenku evropské integrace. Když jsem nechtěl podepsat Lisabonskou smlouvu, kancléřka Merkelová zorganizovala naše mnohahodinové jednání a přizvala k němu Romana Herzoga, aby zkusil napomoci mezi námi nalézt společnou řeč. Když jsem v květnu 2009 dostal ve Freiburgu mezinárodní cenu Nadace Friedricha Augusta von Hayeka, Roman Herzog pronášel velmi přátelské a vlídné laudatio. Dlouhá léta jsme si vyměňovali dopisy, ale i texty, které jsme napsali. Roman Herzog byl pevnou součástí německého politického establishmentu, ale uměl se od něj i oddělit. Mimořádnou roli sehrál jeho článek (napsaný společně s Fritzem Bolkensteinem a Lüderem Gerkenem a publikovaný v FAZ v lednu 2010), který měl název „EU škodí evropské myšlence“. Kéž by bylo více takových politiků. Roman Herzog nám bude velmi chybět. Celé Evropě.
Václav Klaus
Zdroj: klaus.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV