V minulé finanční perspektivě 2007–2013 mohla Česká republika čerpat z evropských fondů v přepočtu na jednoho obyvatele nejvyšší částku ze všech členských států EU. Díky laxnosti pravicových vlád však ČR této své možnosti naplno nevyužívala a několik let po sobě se stala zemí, která z evropských fondů čerpá nejhůře ze všech. Čerpání z předchozí finanční perspektivy nabralo největší rychlost vlastně až za současné vlády, a to v rámci možnosti dočerpávání oné finanční perspektivy…
Náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj Olga Letáčková se sice domnívá, že v následujících letech se čerpání peněz z evropských fondů zrychlí, ale nyní se zkrátka zdá, že ani čerpání peněz z nové finanční perspektivy nepůjde v České republice hladce…
Čeští politici by se měli přestat vyžívat v kritice Evropské unie a ve vymýšlení toho, čím vším České republice „Brusel“ škodí, a měli by se více soustředit na to, jak nastavit mechanismy, které by umožnily rychlé, rovnoměrné a hladké čerpání peněz z evropských fondů. Problémem České republiky například určitě nejsou uprchlíci (o azyl zde letos požádalo méně než 850 lidí, a pouze zlomek z nich byli muslimové…), problémem České republiky však je, že nedokáže čerpat peníze z evropských fondů a využívat je na smysluplné projekty.
Z minulé finanční perspektivy zůstalo nevyčerpáno 5 % finančních prostředků. Vláda by měla dělat vše proto, aby to nyní nebylo více, ale naopak nejlépe ještě o pět procent méně… Koneckonců evropské peníze ovlivňují přímo výši hospodářského růstu země.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV