Text Hospodářských novin vychází z analýzy, kterou si nechala zpracovat Diabetologická asociace ČR a upozorňuje na to, že stát za léčbu pacientů, kteří nedodržují vhodný režim, ročně vynaloží 900 milionů korun (každý pojištěnec zaplatí zhruba 86 korun za rok…) a zdůrazňuje, že většinu diabetiků tvoří pacienti, jimž je diagnostikován diabetes 2. typu, který velmi úzce souvisí s životním stylem.
Diabetiků, jak uvádí HN, je v České republice 900 tisíc. Lékaři doporučený režim podle HN nedodržuje 36 % nemocných a špatné hodnoty vykazuje při diabetologickém vyšetření 54 % diabetiků. A právě na jejich vrub jde podle HN 900 milionů, které by bylo možné ušetřit, pokud by tito lidé pečlivě dodržovali lékaři doporučený dietní režim.
Text čtenáře vede k tomu, aby se spravedlivě rozohnil nad těmi sobeckými diabetiky, kteří se nejdříve „prožerou“ ke své nemoci a pak ještě „vysávají“ peníze ze systému, aby jim kvůli jejich neukázněnosti mohly být amputovány končetiny, operována srdce po infarktu, či například léčeno selhání ledvin!
Nad logikou textu a jeho poselstvím zůstává rozum stát. Skutečně je tak divné, že ze systému zdravotního pojištění jdou peníze na lidi, kteří jsou nemocní? Ano? Bude příští text vyčítat rodičům, v jejichž rodinách se často vyskytuje rakovina, že si dovolili mít dítě, které „samozřejmě“ nyní „vysává“ zdravotní pojišťovnu se svou leukémií? Jak by podle těchto redaktorů měl systém fungovat? Měl by pacient nejprve projít sítem jakýchsi morálních soudů a léčba by mu byla plně nebo částečně hrazena až poté, co by tyto soudy určily, že dělal vše, aby neonemocněl, ale onemocněl? Vzhledem k tomu, že ČR je, co se týká kvality potravin, téměř popelnicí Evropy, by nakonec asi před tímto soudem neuspěl nikdo…
Je zajímavé, že peníze plátců zdravotního pojištění svými ostrými zuby hájí zrovna noviny patřící Z. Bakalovi. Přitom následky podnikání tohoto přítele pravdy a lásky stojí daňové poplatníky mnohokrát více než léčba diabetiků…
Z. Bakala získal od státu minoritní podíl (asi 46 %) v OKD (jehož součástí bylo i 44 000 hornických bytů) za 4,1 miliardy korun. (Přitom existují odhady, které hovoří o tom, že podíl měl tehdy hodnotu více než 9 miliard korun.) Za dobu více než 12letého působení ve vedení této společnosti se Z. Bakalovi a jeho společníkovi podařilo z OKD vydestilovat více než 100 miliard korun. Bakalovo vedení OKD ovšem svědčilo pouze jeho bankovním kontům. Samotná společnost pod jeho vedením příliš neprosperovala a v průběhu let se probojovala až k insolvenci… Stát už za Bakalova řízení společnost sanoval stovkami milionů korun a škody, které Bakala v OKD svým výtečným vedením napáchal, bude stát sanovat ještě dlouho a je pravděpodobné, že nakonec do OKD investuje více, než za kolik Bakalovi minoritní podíl v OKD prodal. Jen za prodej oněch 44 tisíc bytů soukromému investorovi obdržel Bakala 20 – 25 miliard korun. A přitom při privatizaci OKD přislíbil, že byty zhruba za 50 tisíc korun za byt odprodá jejich nájemníkům. (Před prodejem se pochopitelně nestyděl získávat z pronájmu bytů také peníze od státu – v případě, kdy nájemníci těchto bytů, mnohdy jeho současní nebo bývalí zaměstnanci, pobírali nějaké dávky na bydlení…).
O svém majiteli však HN pochopitelně v tomto ohledu nepíší. Přitom působení tohoto známého filantropa, který peníze vydojené z OKD investuje například do svého bydlení u Ženevského jezera, svých víkendových sídel na Modravě či do své cyklistické stáje, stojí – nebo bude stát – daňové poplatníky desítky miliard korun. To znamená, že za peníze, o které Bakala stát připravil či připravuje, mohli být diabetici léčeni desítky let… Diabetici léčbu potřebují, aby nezemřeli. Bakala peníze daňových poplatníků potřebuje zejména na to, aby si mohl užívat miliardářského života. Ale to redaktorům v HN samozřejmě nevadí a zřejmě ani nedochází…
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV