Vaše věc: Napětí v Perském zálivu

07.06.2017 17:03 | Zprávy

Pět arabských států blízkovýchodního regionu přerušilo diplomatické styky s Katarem, neboť tento malý, dvoumilionový, emirát v jihozápadní části Perského zálivu prý sponzoruje teroristické organizace jako je tzv. Islámský stát (IS) a financuje skupiny napojené na Írán.

Vaše věc: Napětí v Perském zálivu
Foto: ZLATO.CZ
Popisek: Zlato, ilustrační foto

Diplomatické styky s Katarem uťaly Saúdská Arábie, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, mezinárodně uznávaná vláda Jemenu (ta pod vlivem Saúdské Arábie) a trochu překvapivě i Egypt. Překvapivě proto, že Egypt se většinou v mezinárodní politice chová zcela racionálně, takže jeho jednání v této věci může být ukázkou toho, kde mezi despociemi, které jsou ve sporu, tedy Saúdskou Arábií a Katarem, je spíše pravda.

Katar byl touto zájmovou „koalicí“ uvržen do blokády, neboť tyto státy, které, s ním dosud byly v živém spojení, jej de facto odřízly od světa. Okolní státy, tedy Saúdská Arábie, Bahrajn a Sjednocené arabské emiráty, uzavřely totiž s Katarem hranice.

Katar je blízkým spojencem Spojených států, které mají na vojenské základně, jež je umístěna v Kataru, deset tisíc svých vojáků. USA jsou ovšem také spojenci Saúdské Arábie, se kterou na nedávné návštěvě uzavřel prezident Trump zbrojní kontrakty za více než sto miliard amerických dolarů a rovněž dohody o dalších dodávkách technologií a zařízení civilního charakteru – spolu s vojenskými dodávkami v celkové výši kolem 200 miliard dolarů. Jak Katar, tak Saúdská Arábie podporují velmi kontroverzní (říkám to ještě slušně) bojové oddíly islamistů, které operují zejména na území Sýrie a bojují proti tamní sekulární vládě.
K podpoře Islámského státu se v této chvíli nikdo nezná, ale je velmi pravděpodobné, že Katar patří ke sponzorům této ultrateroristické organizace.

Pro Katar je blokáda mimořádně nepříjemná

Katar je přes svou titěrnou velikost významnou silou. A to s ohledem na své ohromné ropné bohatství a také na to, že z jeho území vysílá televize Al-Džazíra, jež po svém pracuje s fakty, a to v několika jazycích. Na prvním místě v arabštině, a kterou sledují desítky milionů lidí po celém světě, zejména v Asii, Africe a především v arabských zemích.

Pro Katar je celá blokáda mimořádně nepříjemná, například z toho důvodu, že v roce 2022 je pořadatelem MS v kopané a dodávky veškerého materiálu pro výstavbu stadionu, ubytovacích zařízení a podobně, jdou a půjdou přes okolní sáty, které nyní spolupráci s Katarem zablokovaly.

Je zajímavé, že si všechny státy, z nichž se až na Egypt a Jemen jedná o významné vývozce ropy, počkaly s celou akcí vůči Kataru až po návštěvě amerického prezidenta a poté, co byly mezi zeměmi vyvážejícími ropu uzavřeny dohody o redukci jejich ropné produkce…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Trump chce nejen Panamu, ale i Grónsko

10:17 Zbyněk Fiala: Trump chce nejen Panamu, ale i Grónsko

Připojení Kanady ke Spojeným státům jako 51. člen Unie, byl možná žertíček, ale úvahy o opětovném př…