Proč toto základní pravidlo a ustanovení trestního řádu, o němž se bývalý děkan právnické fakulty a odborník na ústavní právo prof. Gerloch vyjádřil jako o učebnicové materii pro studenty práv ve 2. ročníku fakulty, vzbuzuje nyní tolik diskusí a emocí? Protože se prostě ukazuje, že v řadě případů, které byly mediálně známé již od svých počátků vzhledem k postavení osob, jichž se coby podezřelých či obviněných dotýkaly, nebyl ze strany orgánů činných v trestním řízení respektován zákon.
Pokud státní zástupci a soudci, tedy vysokoškolsky, právně vzdělané osoby nerespektují a nedodržují zákon, je pak narušena celá podstata spravedlivého trestního procesu v demokratickém státě a jsou i výrazné pochybnosti ohledně odborné erudovanosti takovýchto osob. O co více se ti, kterých se trestní řízení osobně v minulosti nedotklo a nedotýká, snaží bagatelizovat ústavní nález tím, že vlastně jen pro budoucnost formálně vyjasnil nejasnosti panující v justici při aplikaci trestního řádu, o to je třeba hlasitěji a konkrétněji poukázat na konkrétní souvislosti v konkrétních kauzách, které byly nezákonným postupem dotčeny. Pro mne osobně totiž konečně dal Ústavní soud zcela jasně za pravdu postupu Nejvyššího státního zastupitelství v kauze Jiřího Čunka, což mimochodem v minulosti učinil i Nejvyšší soud ČR, když jako jeden z důvodů pro odebrání věci z působnosti Krajského státního zastupitelství v Ostravě a přikázání věci k působnosti Krajskému státnímu zastupitelství v Brně byly procesní chyby a postupy, které nyní právně Ústavní soud označil za nezákonné. Bohužel, takto veřejné a jasné potvrzení něčeho, co je pravdou od počátku, přišlo příliš pozdě. S cíleně vytvářenými dojmy ohledně jakéhosi manipulativního jednání ze strany Nejvyššího státního zastupitelství v uvedené kauze se setkávám dodnes. Ovšem i tak díky za nález Ústavního soudu, neboť je signálem, že zákonnost v ČR má šanci se prosadit a zákon porušovat nemohou nejen „sprostí obvinění“, ale ani orgány činné v trestním řízení, byť vedeni snahou a přesvědčením o nutnosti opatřit si důkazy proti zločinu jakýmkoli způsobem.
JUDr. Renata Vesecká, Ph.D.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz