Vláda by proto měla představit také systém efektivních kompenzací zdravotním pojišťovnám, aby nebyla v budoucnu omezena dostupnost a kvalita lékařské péče v ČR.
Hospodářská komora vládu k větší finanční motivaci firem ohledně testování zaměstnanců vyzvala už v říjnu loňského roku (ZDE). Právě testování ve firmách považuje za jeden z nejúčinnějších nástrojů proti šíření koronaviru.
„Varianta připravovaná vládou ale není šťastná. I přes dvojí navýšení plateb státu za státní pojištěnce a využití rezerv pojišťoven skončí letos systém zdravotního pojištění v důsledku koronakrize v deficitu desítek miliard korun. Stát proto musí přijít s řešením, jak veřejnému zdravotnímu systému výpadky příjmů kompenzovat,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
OSVČ a malé podniky mohou již dnes v rámci veřejného zdravotního pojištěni využít kapacit bezplatného testování zdarma jednou za tři dny. „Pro střední a velké podniky by pak měla vláda spíše nabídnout jednoduchý dotační titul, který by na měsíční či kvartální bázi kompenzoval firemní náklady na antigenní testování, popř. umožnit navýšené odpisy,“ navrhuje předseda Sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory Ivo Hlaváč.
Hospodářská komora upozorňuje, že vládou navrhovaný postup nižších odvodů zdravotního pojištění, stejně jako deficit rozpočtů zdravotních pojišťoven bude muset někdo dříve či později zaplatit. Pravděpodobně by to byli právě podnikatelé skrze budoucí navýšení odvodů, tedy nepřímým zdaněním práce.
Zvláště k případnému samotestování bez zapojení zdravotnického personálu by měly podle Komory v podnicích sloužit výhradně antigenní testy schválené ministerstvem zdravotnictví nebo Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Podnikatelé by také měli od státu získat předem jasné instrukce, jak postupovat v případě pozitivního testu některého ze zaměstnanců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV