Hospodářská komora připomíná, že v současnosti zaměstnanci během prvních dvou týdnů nemoci dostávají standardní 60% náhradu mzdy vyplácenou zaměstnavatelem, teprve potom, tedy trvá-li nemoc déle než dva týdny, dostávají nemocenské dávky od státu.
„Zvýšení náhrady by v rámci stávajícího systému nesli na svých bedrech především zaměstnavatelé, protože podle dostupných informací se velká část nemocných s covidem-19 uzdraví právě do dvou týdnů,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že na případné výplatě náhrad mzdy by musel participovat stát.
Hospodářská komora nicméně nerozumí tomu, proč by měli dostávat nemocní covidem-19 více peněz než kupř. lidé nakažení jinými infekčními nemocemi. „To by bylo možné jen v případě plošného zvýšení náhrad v době dočasné pracovní neschopnosti. Takovou úvahu však považujeme za zcela nepřiměřenou stavu současné ekonomiky, úplně mimo možnosti soukromého sektoru a sotva kompatibilní se stávajícími rozpočtovými problémy České republiky,“ dodává Dlouhý.
Současné nastavení antigenního testování a daňové uznatelnosti dobrovolných PCR testů navíc Hospodářská komora pokládá za dostatečně motivační k tomu, aby firmy dbaly o prevenci covidu-19 ve svých provozech. Daňový režim nákladů spojených s testováním zaměstnanců je v rámci platné právní úpravy uspokojivý a jeho praktická aplikace byla ještě v létě ze strany ministerstva financí a finanční správy odsouhlasena. „Podnikatelé jsou schopni přizpůsobit svoji činnost jakékoliv situaci, což za poslední rok jasně prokázali. Představa, že budou firmy i občané ještě více motivováni jakousi „lidovou tvořivostí“ poslanců z jakékoliv politické strany, je ale velkou iluzí,“ uzavírá Dlouhý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV