Systém kolabuje v politické, odborné a ekonomické oblasti se zvětšující se rychlostí. Nyní pod taktovkou TOP 09, lidovců a ODS. Důvodem rozvratu jsou především dnešní i minulí málo schopní a slabí ministři, podléhající různým lobbistickým skupinám, které spolu s různými finančními skupinami ovládají ministerstvo již dlouhé roky.
Pokud chceme zastavit pokles a rozvrat, musí přijít po podzimních volbách rychlé razantní změny. Především musí přijít silný ministr se zkušeností z krizového řízení i politickým krytím a skupina lidí, kteří jsou ochotni pracovat pro stát, a ne pro různé zájmové skupiny.
Není možné, aby někteří náměstci a ředitelé odborů, kteří nesou osobní odpovědnost za současný stav, dále zůstali na ministerstvu tak, jak se to děje doposud.
Politicky je neúnosné odčerpávání finančních prostředků určených pro zdravotnictví jinam a neúměrné zatěžování systému léčbou pro občany jiných států (mimo neodkladné péče). Systém na to totiž není připraven kapacitně ani finančně.
V odborné oblasti je nutno konečně provést roky vyžadované změny v postgraduálním vzdělávání lékařů a především sester, potlačení vlivu odborných společností, které nechápou ekonomické možnosti systému, zavedení jednotné ceny léků v lékárnách hrazených ze zdravotního pojištění, zavedení pořádku do distribuce léků a omezení vlivu farma loby včetně zajištění dodávek léků, a to i pro období krizí. Za zajištění sítě poskytované péče musí hlavně odpovídat stát a ne pojišťovny. Za kvalitu by měla odpovídat lékařská komora.
V rovině ekonomické jde hlavně o zefektivnění práce v nemocnicích, především fakultních. Musí dojít konečně k posílení odpovědnosti managerů nemocnic i stanovení hranice mezi vzděláváním v těchto nemocnicích oproti normálnímu chodu nemocnic. Je velmi nutné přepracovat cenotvorbu za výkony a zdravotnické prostředky. Vyžadovat tvrdě po zdravotních pojišťovnách a krajích, aby se dodržovalo personální obsazení všude tam, kde za to pojišťovny platí. Nelze tolerovat neúměrné vršení úvazků lékařů na úkor zajištění služeb v nemocnicích a snížení dostupnosti péče a odsouvání některých vyšetření a operací.
Na stole je určitě i redukce pojišťoven pouze na jednu. Nelze donekonečna financovat stále se rozšiřující sít různých soukromých ambulancí a center, které čerpají finance ze systému veřejného pojištění. V neposlední řadě musí být zpřísněna kontrola nad dotacemi, přezkum ekonomické výhodnosti investic a odstranění korupce při nákupech techniky a materiálu i podivné zavádění dalších věcí, které odčerpávají ze systému velké částky. Velkou nutností pro ekonomiku a kontrolu je urychlit digitalizaci spojenou s propojení nemocničních sítí a ambulancemi.
Situace se stále zhoršuje a jde o boj mezi veřejnoprávním solidárním pojištěním a privatizací pouze lukrativní zdravotní péče. Jsou zde opět pokusy o rozdělení zdravotní péče na péči pro bohaté a chudé.
Zdravotnictví musí přestat být dojnou krávou pro stále se zvětšující množství finančních skupin, které chtějí podnikat ve zdravotnictví a které láká vysoký zisk a jistota příjmů. Voliči by měli na podzim rozhodnout, jaké zdravotnictví chtějí a zda se zastaví propad dostupnosti a kvality zdravotní péče v ČR.
MUDr. Vladimír Dryml
viceprezident Svazu pacientů ČR
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV