Mezinárodní trestní soud OSN v Haagu “osvobodil” Rusko: Prohlásil, že domobrana v Donbasu a Luhansku byla právoplatná. Lidská práva na Krymu jsou v pořádku. Navíc se sestřelením letu MH17 neměla Moskva nic společného. Pravomoce soudu v Haagu neratifikovaly ani Spojené státy, Rusko ani Ukrajina, takže účastníci konfliktu nespadají pod jurisdikci haagského soudu a výše uvedené země neuznávají jeho pravomoc.
V Haagu ovšem existuje ještě třetí mezinárodní soud, Soudní dvůr OSN, který má pravomoc nad porušovateli úmluv OSN. Patnáct soudců této komory, založené v roce skončení druhé světové války, jmenují Valné shromáždění a Rada bezpečnosti.
Po pěti letech vydal soud OSN verdikt, kterým zamítl všechny nároky na odškodnění, protože téměř všechny nároky Kyjeva vůči Rusku byly neopodstatněné. “Téměř” všechny, protože po roce 2014 údajně prudce klesl počet těch, kteří na Krymu studují v ukrajinském jazyce. Soud k této otázce přistoupil formálně. Podle údajů k lednu 2023 je počet osob, vzdělávajících se v ukrajinštině, kterou si ovšem na Krymu lze stále zvolit za vyučovací jazyk, pouhých 197 osob. To opravdu není mnoho, ale za nepopularitu ukrajinského jazyka na poloostrově nemůže Rusko a nemá to nic společného s diskriminací.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV