Vladimír Ustyanovič: Co nám mělo být utajeno

12.03.2024 8:24 | Komentář

Soud OSN celkově zamítl téměř dvacet obvinění Kyjeva. I to ukazuje, proč Rusko stále trvá na tom, že vedoucí role v mezinárodních záležitostech by měla patřit OSN. Této organizaci se dá vytknout hodně věcí, pokud jde o její efektivnost. Je docela příznačné, že současnou předsedkyní soudu, která rozsudek v procesu proti Rusku vyhlásila, je Američanka Joan Donoghueová.

Vladimír Ustyanovič: Co nám mělo být utajeno
Foto: Radim Panenka
Popisek: Sídlo OSN v New Yorku na Manhattanu

Mezinárodní trestní soud OSN v Haagu “osvobodil” Rusko: Prohlásil, že domobrana v Donbasu a Luhansku byla právoplatná. Lidská práva na Krymu jsou v pořádku. Navíc se sestřelením letu MH17 neměla Moskva nic společného. Pravomoce soudu v Haagu neratifikovaly ani Spojené státy, Rusko ani Ukrajina, takže účastníci konfliktu nespadají pod jurisdikci haagského soudu a výše uvedené země neuznávají jeho pravomoc.

V Haagu ovšem existuje ještě třetí mezinárodní soud, Soudní dvůr OSN, který má pravomoc nad porušovateli úmluv OSN. Patnáct soudců této komory, založené v roce skončení druhé světové války, jmenují Valné shromáždění a Rada bezpečnosti.

Po pěti letech vydal soud OSN verdikt, kterým zamítl všechny nároky na odškodnění, protože téměř všechny nároky Kyjeva vůči Rusku byly neopodstatněné. “Téměř” všechny, protože po roce 2014 údajně prudce klesl počet těch, kteří na Krymu studují v ukrajinském jazyce. Soud k této otázce přistoupil formálně. Podle údajů k lednu 2023 je počet osob, vzdělávajících se v ukrajinštině, kterou si ovšem na Krymu lze stále zvolit za vyučovací jazyk, pouhých 197 osob. To opravdu není mnoho, ale za nepopularitu ukrajinského jazyka na poloostrově nemůže Rusko a nemá to nic společného s diskriminací.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Jak jsou na tom senioři dneska? Nikoho to nezajímá!

9:44 Zdeněk Joukl: Jak jsou na tom senioři dneska? Nikoho to nezajímá!

Od té doby, co jsem senior, tak se nestačím divit.