Vladimír Ustyanovič: Soudce Pavel Rychetský

06.12.2022 7:33 | Komentář

Formálně Pavel Rychetský je předseda Ústavního soudu. Neformálně se tento muž může jevit jako politický aktivista a tím myslím politický aktivismus v neblahém slova smyslu.

Vladimír Ustyanovič: Soudce Pavel Rychetský
Foto: Repro ČT24
Popisek: Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský

Mohu to nazvat svazáckým aktivismem, kdy ideologie byla hnacím motorem v prosazování těch nejsprávnějších názorů, který naši předkové zažili v 50. letech. JUDr. Pavel Rychetský je spoluautorem volebního zákona, který platil přibližně dvacet let. Můžeme pouze spekulovat, proč původní volební zákon přestal vyhovovat. Rovněž můžeme spekulovat, jaké tlaky, vlivy a emoce, jako jsou závist a nenávist, mohly u tohoto soudu, kterému pan Rychetský předsedá, hrát větší či menší roli.

Je podivné, že pan předseda, zejména ve veřejnoprávní televizi, dává průchod svým pocitům o tom, kdo by byl vhodný premiér, kdo by byl nevhodný premiér, a bohužel tato moudra, která vypouští víceméně jedním směrem, by mohla být akceptována z úst okresního politika béčkového formátu, nikoliv z úst předsedy nejvyšší soudní instituce. K funkci předsedy Ústavního soudu patří takt a neovlivnitelnost nad partikulárními zájmy. Soudci na kterékoliv úrovni by měli být nezávislí, neúplatní a nezaujatí.

Dávná historie nám ukázala, že soudci jsou jako mnozí lidé ovlivnitelní. Popsal to první významný antický historik Hérodotos z Halikarnasu (484-420 př.n.l.). Napsal velice zajímavý příběh o zkorumpovaném a úplatném soudci jménem Sisamnes, který byl perským soudcem za vlády perského velkokrále Kambýse II. Výše uvedenému soudci bylo prokázáno, že vzal úplatek a vynesl nespravedlivý trest. Na základě toho vynesl sám velkokrál exemplární trest. Tento hrozivý trest spočíval ve stažení kůže zaživa. Jeho kůže byla vyčiněna a použita k čalounění křesla, v kterém předsedal soudním procesům. Na jeho soudcovské místo nastoupil jeho syn Otanas, který nikdy nebyl v rozporu s právem a samozřejmě nikdy nevzal úplatek.

Tímto příběhem bych nechtěl v žádném případě zpochybňovat soudní moc ani navádět k trestům, které používali naši antičtí předkové. Tím nechci říct, že všichni soudci jsou svatí, což dokládá dostatečný počet odsouzených soudců. Jsem zastáncem pravidla, jako to mají v některých státech, že soudci by měli být voleni na dobu určitou. Dále jsem přesvědčen, že nejen soudci, ale i státní zástupci a v jiných zemích prokurátoři by měli mít přímou zodpovědnost ve vztahu nejen k délce procesu, ale také k provedení důkazů. Vždy by mělo být zohledněno in dubio pro reo - v pochybnostech ve prospěch obviněného.

Mám vysoce subjektivní pocit, že u pana soudce Rychetského, jak jsem již výše zmínil, převládají emoce, závist a zášť, které jsou viděny právě na televizních obrazovkách v politických debatách, které nejsou náplní jeho práce a působí spíše kontraproduktivně. Ale to je pouze můj subjektivní pocit. Rovněž bych u tohoto předsedy Ústavního soudu JUDr. Pavla Rychetského předpokládal, že moudrost přichází s věkem. Bohužel někdy věk přichází sám.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Listopadový převrat jako předmět propagandy

11:24 Vlastimil Podracký: Listopadový převrat jako předmět propagandy

Převrat v listopadu roku 1989 vnímáme jako změnu totalitního komunistického režimu na demokratický, …