Zbyněk Fiala: Co nás nezabije, to nás posílí

09.02.2023 19:53 | Komentář

O radostnou zprávu těžko zavadit, ovšem záleží taky na interpretaci. Hrůzy energetické krize zvedají zájem o nízkoenergetické domy a fotovoltaiku. Nedostatek lidí na stavbách nutí k úvahám o automatizaci – třeba formou 3D tisku – nebo robotech.

Zbyněk Fiala: Co nás nezabije, to nás posílí
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Ve stavebnictví se rychle dokončuje, než ceny materiálů dál vzrostou (počet dokončených bytů stoupl meziročně skoro o třetinu), ale málo zahajuje. Hypotéční trh se začal hroutit po prudkém růstu úrokových sazeb v polovině roku a počet zahájené výstavby bytů tak klesl meziročně o pětinu (o 21,9 %). Stavebních povolení je vydáno o 15,6 procenta méně než v předchozím roce. (ZDE)

Podobná dvouciferná čísla na nás vypadnou, když sečteme přírůstek ceny stavebních prací kolem 15 procent a růst úrokových sazeb hypotéčních úvěrů o pět procent. Průměrná hypotéční sazba v lednu byla podle Fincentrum Hypoindex 6,34 procent. Jak uvádí, měsíční splátka hypotéky na 3,5 milionu korun sjednané do 80 % odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky a splatnosti 25 let dosahuje 23 274 korun. Ještě před rokem byl průměrný nabídkový úrok 3,43 %. (ZDE)

Tento neradostný vývoj zachytila už Kvartální analýza českého stavebnictví za poslední čtvrtletí loňského roku, kterou pravidelně vydává CEEC Research. Používají zajímavou metodu, ptají se vedoucích pracovníků stavebních společností, kteří pak často vystupují taky na konferencích pořádaných nad výsledky těchto periodických analýz. Hodně poznatků z trhu tak dostaneme vysloveně napřímo. A z těchto zdrojů vychází předpověď výrazného poklesu v příštím roce:

„Válečný konflikt na Ukrajině a s tím související energetická krize silně ovlivňují očekávání ředitelů stavebních společností, kteří pro rok 2023 predikují propad vývoje trhu o 4,6 %. Jejich obavy plynou zejména z neustálého zdražování a nedostatku stavebního materiálů, což by mohlo vést až k odložení některých projektů. Mírné zlepšení situace pak ředitelé stavebních firem očekávají v roce 2024, kdy odhadují růst trhu stavebních prací o 0,1 %.“

V uvedené analýze stojí za pozornost už úvodní slovo náměstka ministra průmyslu Eduarda Muřického. To, co popisuje, připomíná rychlý sled ran božích, jimiž jsme trestáni za naše hříchy. Napřed pandemie, potom růst cen energií z nadržené poptávky po karanténách, a teď válka:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Hon na čarodějnice, nebo...

12:04 Jiří Halík: Hon na čarodějnice, nebo...

Europoslanec Niedermayer z TOP 09 cítil potřebu se vyjádřit k případu Marine Le Penové. Europoslance…