Zbyněk Fiala: Řecká krize povzbuzuje federalizaci EU

28.06.2011 9:14 | Zprávy

Zatímco v Řecku se rozbíhá dvoudenní generální stávka, francouzské banky získávají podporu pro plán, který by řecký dluh řešil podobně, jako bylo na konci 80. let řešeno zadlužení latinskoamerických zemí.

Zbyněk Fiala: Řecká krize povzbuzuje federalizaci EU

Oním nástrojem je možnost vyměnit existující řecké dluhopisy za cenné papíry vydané mezinárodně uznávanou autoritou. V Latinské Americe se tomu říkalo Brady bond, podle tehdejšího amerického ministra financí. Teď bude s názvem problém, protože nový nástroj má vydat záchranný fond eurozóny ESFS. Je to další malý krok k federalizaci EU.

Britský list Financial Times informuje o římské schůzce velkých evropských bank svolané guvernérem italské centrální banky Vittoriem Grilli v roli předsedy hospodářského a sociální výboru EU, kde se projednával plán řešení řecké krize ohlášený v pondělí francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Podle tohoto plánu, polovina stávajícího řeckého dluhu by se dala dobrovolně vyměnit za cenný papír EFSF s dlouhodobou splatností (zatím se mluvilo 30 letech). Jednání se zúčastnily hlavně francouzské a německé banky, protože ty jsou do problému namočeny nejvíc. Vůbec největším jednotlivým držitelem řeckých státních dluhopisů je BNP s balíkem za 5 miliard euro. Celkový dluh Řecka činí 340 miliard euro, z tohoto 100 miliard se splatností roku 2014. Dosavadní škrty a úspory zatím vedly jen k tomu, že se tento dluh zvyšuje.

Němečtí bankéři podle zprávy projekt podporují, jen by dali přednost kratší splatnosti náhradního dluhopisu, někde ve škále od 5 do 15 let. Problém se však týká širšího okruhu subjektů. Komerční banky mají 27 procent řeckého státního dluhu. Dalších 43 procent vlastní různé velké fondy, včetně „suverénních", vlastněných státy, a zahraničními centrálními bankami. Evropská centrální banka do toho nejde, protože plán vnímá jako default a znamenalo by to okamžitě vytvořit rezervy na 80 miliard euro a ztrátu schopnosti nakupovat další řecké dluhopisy. V posledním období přitom byla ECB jediným kupujícím. Zbytek řeckého dluhu drží EU a Mezinárodní měnový fond.

Jestli by také ratingové agentury označily za default výměnu státních dluhopisů Řecka za papíry ESFS, to se teprve uvidí. Podle Standard@Poor´s by dobrovolná výměna mohla být v pořádku, krach by představovala jen ta vnucená. Detaily operace se budou ještě dolaďovat, než budou schváleny na mimořádné schůzce ministrů financí eurozóny 3. července.

Evropské Brady bondy by znamenaly rozsáhlou společnou emisi, zavedení dluhopisu eurozóny, i když by to zpočátku právně vypadalo jinak (jako nějaký SPV čili special purpose vehicle, zvláštní subjekt stojící mimo). Připomeňme si však nedávnou výzvu odstupujícího prezidenta Evropské centrální banky Jean-Clauda Tricheta, který volá po unijním ministru financí s kompetencemi dohlížet na hospodaření dlužníků, kterým unie pomohla. A na stole je plán Evropské komise na zavedení Tobinovy daně, tedy daně z finannčních operací, která by sloužila nejen pro vytváření rezervy pro případné bankovní krize, ale také jako přímý rozpočtový zdroj EU. Jak je vidět, krize zesiluje federalizační tendence v unii.

Potřebu urychlit a stabilizovat řešení řeckého dluhu a vlastně i potenciální krize eurozóny zesiluje vývoj na druhém břehu velké louže. Množí se hlasy, že rating státního dluhu Spojených států je ohrožen a mohl by zamířit dolů. V pondělí byla tato zpráva vyhodnocena jako riziko okamžité ztráty 100 miliard dolarů. Na dluhopisovém trhu se přitom děly podivuhodné věci, když pětiletý dluhopis měl stejný výnos jako okamžité peníze, pod 1,5 procenta, což komentátoři označili za projev deflace. A deflace bývá příznakem hospodářské krize. Pravda je, že dolarem mohlo zamíchat leccos jiného. Především jsou tu zběsilé pohyby cen na ropném trhu, které jsou vyvolané uvolňováním ropných rezerv Mezinárodní energetické agentury IEA.

Jakékoliv divoké pohyby na trhu postihují každého, kdo sázel na opačný vývoj. A protože se většinou na trhu obchoduje s deriváty, s cennými papíry s obrovskou pákou, i malý pohyb ceny vyžaduje mobilizaci obrovských finančních zdrojů při uzavírání pozic. Státní dluhopisy USA bývají hlavní platidlo, takže i jejich cena může létat sem a tam. Úvahy o snížení ratingu státního dluhu USA se však berou vážně, i proto, že federální rozpočet a limity zadlužení se staly předmětem nelítostného vnitropolitického boje. Možná jsme svědky tektonických pohybů na finančním poli s rizikem velkého zemětřesení a zásadních změn. 

Vyšlo na serveru Vaše věc, publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

13:57 Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

Dostupnost bydlení byla dalším tématem myšlenkové smrště Národní ekonomické rady vlády.