Zbyněk Fiala: Sedm rozhádaných

25.08.2019 20:04 | Zprávy

Když se před čtyřmi dekádami dávali členové G7 dohromady, představovali 70 procent světového HDP. Bývávalo. Nyní už je to méně než polovina a tento podíl stále rychleji klesá. Pokud jde o světovou populaci, zastupují pouhou desetinu. A ta nemá na nynější schůzce ve francouzském Biarritzu dost sil ani na konflikty doma a mezi sebou.

Zbyněk Fiala: Sedm rozhádaných
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Seznam hostí ve francouzském přímořském letovisku Biarritz je zároveň soupiskou existenčních problémů. Nejklidnější je hostitel, francouzský prezident Emmanuela Macron, kterému tato významná diplomatická akce umožnila mobilizovat tolik bezpečnostních opatření, že má chvíli pokoj od „žlutých vest“. Možná nejdůležitější schůzka přitom proběhla ještě předtím, než začal vítat reprezentanty G7, protože napřed do Biaritzu přiletěl ruský prezident Vladimír Putin. A tak se na stole znovu objevilo téma celoevropské bezpečnosti, byť zatím jen v platonické podobě.

Ale pak už to začalo, a není divu, že tentokrát se ani nepočítá s nějakými závěry, které by se daly vtělit do společného komuniké. Britský premiér Boris Johnson nemusí vydržet ve funkci déle než pár týdnů. Italská vláda padla. Kanadu čekají v říjnu volby. Jedním z klíčových témat schůzky je americko-čínská obchodní válka, která se v posledních dnech vyhrotila, ale Čína není členem G7.

Proto možná americký prezident Donald Trump, který se v tom začíná topit, tak pohotově souhlasil s návrhem, který také vzešel z ruského předkola G7, aby na příští schůzku, která se bude konat ve Spojených státech, se ruský prezident Vladimír Putin přizval oficiálně (a Trump mohl zkusit hrát proti Číně „ruskou kartu“).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

12:16 Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

Svět inovuje, investuje, dereguluje, pádí kupředu. Evropská unie reguluje, mudruje a stagnuje. Co s …