Zbyněk Fiala: V Česku je větší inflace než v Rusku

11.08.2022 21:24 | Komentář

Zatímco česká inflace stoupá ke 20 procentům, ruská klesá k 15 procentům. Obojí je hodně, ale česká je větší.

Zbyněk Fiala: V Česku je větší inflace než v Rusku
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Ruská inflace má za sebou třetí měsíc menšících se čísel, poslední hodnotu za červenec představuje 15,1 procenta, zatímco v Česku to bylo meziročně 17,5 procenta. Ruské úrokové sazby jsou nepatrně vyšší, aktuálně na 8 procentech s tendencí k poklesu, zatímco české jsou na 7 procentech s tendenci stabilizace nebo růstu. (ZDE)

Ruský rubl posílil ve srovnání s obdobím před zahájením evropských a amerických sankcí za ukrajinskou válku ze 75 rublů za dolar v půli února na současných stabilních 60 rublů za dolar. Česká koruna byla v půli února na 22 CZK/USD, teď je nad 24 CZK/USD po soustavném oslabování, které je brzděno intervencemi ČNB.

Červencovou inflaci v Rusku ovlivnil zejména pokles sezónních cen potravin. Zároveň na to mělo vliv i zpomalování spotřeby. To se děje v Česku taky, ale v Rusku to ceny brzdí, u nás ne. Hlavním zdrojem české inflace je energie a nájemné. Za energie může válka, za kterou vláda nemůže, na to je příliš bezvýznamná. Jinou věcí je, že je taky příliš bezradná. Ale za to taky nemůže, z téhle sestavy se víc vyždímat nedá. České nájmy kopírují vývoj cen nemovitostí a hypoték. To je dlouhodobý problém, který teď jen urychlily ceny energeticky náročných stavebních materiálů.

Ceny nemovitostí a nájmů dlouhodobě rostly, protože se nestavělo pro lidi, ale na kšeft, takže obecněji dostupných bytů bylo málo. Ceny českých bytů sledovaly zahraniční trendy, protože byly cílem náhradních investic z nedostatku jiných příležitostí. Byla to jedna z mála možností, kam ulít velké peníze. Proto ceny nemovitostí rostly, až do toho vstoupila ČNB a rozhodla se omezit poptávku tím, že snížila dostupnost hypoték a krutě zvedla úrokové míry. Teď už nejsou hypotéky dostupné vůbec, ceny nemovitostí přesto nadále rostou a českou nabouranou ekonomiku dorážejí vysoké úrokové míry.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Čí zájmy hájí Rada ČT za naše peníze?

17:26 Pavel Foltán: Čí zájmy hájí Rada ČT za naše peníze?

Komentář k fungování dozorového orgánu veřejnoprávní televize.