Zbyněk Fiala: Zatím jenom válka slov

24.01.2022 22:33 | Komentář

Pokusím se o zpřehlednění toho, co se kolem Ruska a Ukrajiny děje.

Zbyněk Fiala: Zatím jenom válka slov
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Situace připomíná film Myš, která řvala: Ukrajině by se moc hodila malá prohraná válka, která by vtáhla do hry nějaké bohaté partnery. Dala by se vyprovokovat vpádem ukrajinské armády do Donbasu. Tento vpád by samozřejmě reagoval na údajnou ruskou intervenci. Hádky, kdo si začal, by pak mohl každý řešit podle svého založení, ale byla by to dobrá záminka pro vytváření amerických základen na ukrajinském území. Proto se Američané začali chovat, jako by ten konflikt už byl denně na spadnutí.

Loni na jaře bylo riziko takového ukrajinského vpádu do vzbouřeneckých regionů Donbasu obzvlášť silné, a tak v Moskvě padlo rozhodnutí soustředit velké množství ruských ozbrojených sil v rozumné vzdálenosti od hranic, aby bylo zřejmé, o co tu jde. Když to posoudíme podle výsledku, nic se od té doby nestalo. Zdá se, že to funguje.

Podle amerického analytika George Friedmana je bojové nasazení tak velkých uskupení ruských sil logistický oříšek vyžadující zásobování obrovskými množstvími paliv, maziv a střeliva na stakilometrové vzdálenosti. Nic takového zatím vybudováno nebylo, takže je nepravděpodobné, že by se tyto jednotky chystaly skutečně pohnout. Na druhou stranu, kdyby Američané chtěli přisunout odpovídající protiváhu s tanky a další těžkou technikou, potřebovali by na to podle Friedmana asi půl roku. To by navíc nemohlo proběhnout bez reakce. Pár tisíc vojáků, kterými teď vyhrožuje americký prezident Joe Biden, má jen symbolický význam. Všechno nasvědčuje tomu, že zatím se jedná hlavně o válku slov.

Pozoruhodná je snaha Britů nějak se do toho vnutit, když se Brexitem dobrovolně vzdali vlivu na dění v EU. Jejich nynější senzační odhalení chystaného ruského puče v Kyjevě, který by dosadil prokremelskou loutku, potvrzuje, že bez nich to prostě nejde. Kdyby tedy náhodou ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj padl, jak by se dalo čekat vzhledem k jeho zoufalé vnitropolitické situaci, my zasvěcení víme své.

Britské odhalení ruských záměrů navazuje na nejlepší tradice ostrovních zpravodajských služeb, jako je nález nezabíjejícího nervového plynu na klice domku Skřípalových, zasvěcené zprávy bývalého agenta MI6 Steeleho, jak Putin prosadil volbu prezidenta Trumpa, nebo britská podpora amerických zjištění, že irácký despota Saddám Husajn hrozil zbraněmi hromadného ničení. Seriál o Jamesi Bondovi taky není špatný.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Eliška Olšáková byl položen dotaz

Olšáková (STAN): V dobře vedených obcích se lidem dobře žije

Dobrý den, reaguji na tento váš článek. Souhlasím s vaším tvrzením, ale jak je možné, že obce a města jsou většinou řízena dobře, ale to samé se rozhodně nedá říct o státu jako celku. Nebo vy máte pocit, že se lidem dnes žije dobře? Jistě, mohlo by být hůř, ale nemáte dojem, že to jde v posledních l...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Timur Barotov: Trumpova cla jako symptom něčeho vážnějšího

11:24 Timur Barotov: Trumpova cla jako symptom něčeho vážnějšího

„Cla jsou jen příznakem hlubší krize pod povrchem. Světový řád, na který jsme si zvykli se drolí a p…