Zdeněk Jemelík: Odmítnutá milost

19.02.2025 15:26 | Glosa

Vracím se k případu podmíněně propuštěného odsouzeného, jemuž prezident republiky 18.října 2024 odmítl udělit milost.

Zdeněk Jemelík: Odmítnutá milost
Foto: Archiv Z. Jemelíka
Popisek: Zdeněk Jemelík

Již dříve jsem se vyjádřil obecně k přístupu prezidenta Petra Pavla k agendě milostí prezidenta republiky (ZDE a ZDE). 

Můj zájem o případ oživil rozhovor, který s podmíněně propuštěným natočila Lenka Králová. Je dostupný na internetových stránkách www.vtranzu.cz (ZDE

Je to velmi zvláštní případ. Žadatel byl odsouzen a výkon trestu nastoupil jako žena, věznici opustil jako  muž s vaginou. Během výkonu trestu prodělal vrcholnou část procesu změny pohlaví. Zažil vážné nepříjemnosti rázu zdravotního i psychologického a společenského. Část výkonu trestu strávil v ženské věznici, závěrečnou v mužské.   

Během své dlouholeté činnosti justičního potížisty jsem navštěvoval věznice a získal přibližnou představu o životě vězňů, ale také o obtížné záslužné práci příslušníků Vězeňské služby ČR. Podle mého názoru soudy při ukládání nepodmíněných trestů počítají s jejich výkonem ve standardních podmínkách. Zmíněný odmítnutý žadatel o milost měl ale výkon trestu zostřený průvodními jevy procesu změny pohlaví. K tomu jistě prezident republiky nepřihlížel, pokud se skutečně jednalo o jeho osobní rozhodnutí, nikoli o rutinní úkon úředníků. Ačkoli zastávám konzervativní názor o existenci dvou pohlaví, ačkoli nesdílím módní názor, že pohlaví je sociální konstrukt a obecně nechovám sympatie k osobám, které změnu pohlaví podstupuji, jsem přesvědčen, že prožitky žadatele o milost ve vězení byly tak nepříjemné, že jejich zohlednění neměl prezident republiky přehlédnout. Domnívám se dokonce, že kdyby posouzení žádosti věnoval péči, obvyklou při projednávání žádostí o milost jeho předchůdcem, možná by humanitární odůvodnění omilostnění našel. Někdo může namítat, že žadatel celý proces podstoupil ze svobodné vůle. Nejsem si jist, zda si dovedl představit, co ho čeká a v každém případě soudím, že trpěl a  utrpení mohl být ušetřen. 

Dověděl jsem se od odmítnutého žadatele, že příslušníci Vězeňské služby se k němu chovali slušně  a tíži jeho údělu mu maximálně ulehčovali, a to v obou věznicích, jimiž prošel. 

Život se ale 18.října 2024 nezastavil. Odmítnutý žadatel o milost v prosinci r.2024 požádal o podmíněné propuštění z výkonu trestu. Měl naplněné všechny předpoklady: odpykal zákonem stanovenou část trestu, jeho chování při výkonu trestu bylo bezvadné, měl zajištěné zaměstnání po propuštění a čekala na něj rodina. Přesto jsem si nebyl úplně jistý, že s žádostí uspěje. Různá řízení o podmíněné propuštění jsem sledoval opakovaně a ze zkušenosti vím, že soudy jsou nevypočitatelné. Ale v tomto případě  senát byl rozumný. Žádosti vyhověl. Pana odsouzeného propustil na svobodu se zkušební lhůtou pěti let. A dokonce ani státní zástupce se proti rozhodnutí o propuštění neodvolal (to je častá příčina potíží), takže osvobozený muž opustil věznici 21. ledna 2025 v doprovodu  členů své rodiny. 

Zůstává skutečností, že se mohl dostat na svobodu o tři měsíce dříve nebýt strohého přístupu prezidenta republiky k žádosti o milost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

15:26 Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

Těch deset dní mezi 10. a 20. únorem 2025 si dobře zapamatujme. Událo se v něm několik zlomových udá…