Zdeněk Jemelík: Temná moc žalobců XVIII

02.06.2013 9:20 | Zprávy

Po utichnutí zájmu o skandální konflikt mezi pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou a bývalým ředitelem protikorupční policie Tomášem Martincem se pozornost veřejnosti přenáší k projednávání nového zákona o státním zastupitelství, který na cestě do Parlamentu konečně prošel vládou.

Zdeněk Jemelík: Temná moc žalobců  XVIII
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová

Mediální zprávy o této události jsou občas poněkud nepřesné. Například server Aktuálně.cz vybavil převzatou zprávu ČTK  titulkem „Vláda schválila zákon, který ruší úřad Bradáčové“ : vláda přece zákon neschvaluje a „úřad Bradáčové“ je jen jedním ze  d v o u  rušených vrchních státních zastupitelství. Původce titulku zřejmě podvědomě podlehl klamavému dojmu, vytvářenému médii, že Lenka Bradáčová je nejvýznamnější činitelkou státního zastupitelství, zatímco nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, a občas i ministr spravedlnosti jsou pouze jejím „křovím“.

Bez ohledu na to přijetí nového zákona o státním zastupitelství bude skutečně jednou z nejvýznamnějších  legislativních událostí z poslední doby, která může pomoci k postupnému zvýšení úrovně státního zastupitelství, nebudou-li jiné síly působit proti směru záměrů jeho tvůrců.

Před volbami v r.2010 populista Jiří Pospíšil sliboval voličům, že v případě volebního vítězství se ODS postará o nápravu poměrů ve státním zastupitelství, zmítaném „válkou žalobců“ kvůli tzv. „kauze Čunek“. Nejdříve měla padnout velekněžka „justiční mafie“, nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, a měl ji nahradit mravně čistý a odborně zdatný „spasitel“, pak mělo dojít k přijetí nového zákona a státní zastupitelství se mělo rázem změnit v pozemský ráj.

Mnohé bylo nakonec jinak. Odvolávání Renaty Vesecké bylo nedůstojně zdlouhavé. Pak nastoupil Pavel Zeman, který překvapivě upevnil moc bývalých komunistických prokurátorů ve vedení svého úřadu, ale jinak představě „spasitele“ aspoň přibližně vyhovuje. Ač naoko toužebně očekáván, nakonec nedostal od „věrchušky“ odpovídající podporu. Nejdříve musel dlouho bojovat o vytlačení Vlastimila Rampuly z čela pražského vrchního státního zastupitelství, a pak znova o jmenování Lenky Bradáčové na jeho místo. S přípravou nového zákona o státním zastupitelství musel začít od nuly a od počátku narážel na odpor.

Jeho projednávání sabotoval přímo předseda prokorupční vlády a ODS Petr Nečas. Po nahrazení Jiřího Pospíšila v čele ministerstva Pavlem Blažkem se chvíli zdálo, že zákon má odzvoněno, ale naopak nový ministr po počátečním váhání prorazil bariéry.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Pavel Fischer byl položen dotaz

,,Není moudré dávat stranou možnost členství Ukrajiny v NATO" - tvrdíte Vy.

A slibovat Ukrajině něco, co je nereálné, je podle vás v pořádku a fér i vůči Ukrajině? Nebo fakt věříte tomu, že by se vstupem Ukrajiny do NATO všichni souhlasili? Pokud vím, tak je souhlas všech členských států podmínkou pro vstup. Nebo ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Karel Kryl: „… válka je holka moje …“

17:58 Pavel Foltán: Karel Kryl: „… válka je holka moje …“

Kdo by neznal Karla Kryla: „Lásko, zavři se do pokoje / lásko, válka je holka moje / s ní se miluji.…