Bárta: Nová EU smlouva změní naše práva. Rozhodnout o ní musí sami občané

18.01.2012 15:14 | Zprávy

Vláda České republiky se usnesla, že je nutné nalézt úspory ve státním rozpočtu škrtáním v byrokracii. Byl tak splněn jeden z požadavků Věcí veřejných vyjednaných během diskusí o podpoře církevních restitucí.

Bárta: Nová EU smlouva změní naše práva. Rozhodnout o ní musí sami občané
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vít Bárta

„Usnesení vlády zapadá do vyjednaného kompromisu z minulého týdne k vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi,“ potvrdil předseda Věcí veřejných Radek John. „Plán na vládní úspory v oblasti centrálních úřadů a omezování či slučování zbytných úřednických agend plně podporujeme. Toto řešení vnímáme jako možnost získat finanční prostředky nejen na vyrovnání s církvemi. Ostatně tímto směrem mířily i naše návrhy opatření. Proto rozhodnutí vlády vítáme.“

Vláda rovněž rozhodla o tom, že případné přistoupení České republiky ke smlouvě o fiskální odpovědnosti by měli schvalovat občané v referendu. TOP 09 však byla proti, proto rozhodnutí o podobě referenda bude na parlamentu.

„Tuto smlouvu považujeme za změnu primárního práva, tedy původních pravidel platných při vstupu do EU,“ konstatoval předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta. „Reálně jde o omezující nástroj v tom, jak se do budoucna může Česká republika v rámci EU chovat. Jde v podstatě o zásadní změnu práv občanů naší republiky, proto o ní musí sami rozhodnout v referendu. Věci veřejné od začátku trvají na přímé demokracii a tvrdí, že občané mají právo rozhodovat o zásadních skutečnostech, které ovlivní naši budoucnost. Jsme rádi, že to alespoň část vládních partnerů vnímá podobně.“

Tiskový odbor VV

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Albánie hraje zásadní roli v boji proti ruskému vlivu

20:05 Pekarová Adamová (TOP 09): Albánie hraje zásadní roli v boji proti ruskému vlivu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová navštívila Albánii. V Tiraně jednala s před…