Bělobrádek: Nové zdravotnické zákony jsou proti lidem i proti lékařům

05.10.2011 19:00 | Zprávy

Podle lidovců způsobí zdravotnické zákony koalice ODS, TOP 09 a VV neúnosné navýšení administrativy lékařů na úkor léčení pacientů.

Bělobrádek: Nové zdravotnické zákony jsou proti lidem i proti lékařům
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

„Lékařským praxím navíc hrozí nepřiměřené, až likvidační sankce, včetně odebrání licence," tvrdí expert KDU-ČSL Ludvík Hovorka.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek opakovaně kritizoval vládní zákony tzv. zdravotnické reformy, které výrazně zhorší postavení pacientů. Podle jeho názoru ale vláda neúnosně navyšuje administrativní zátěž lékařů. Jak předseda lidovců dokládá, nově se po lékařích např. vyžaduje:

-povinné sepisování individuálního léčebného plánu pro pacienta
-povinné zasílání údajů do národního informačního zdravotnického systému
-povinné nové registrace zdravotnických zařízení, možná včetně výběrových řízení
-povinné zveřejňování veškerých i citlivých údajů o zdravotnících na internetu
-povinné nabízení sortimentu poskytovaných zdravotnických služeb

Tyto všechny nové povinnosti povedou k tomu, že lékaři budou mít mnohem méně času na vlastní léčení pacientů. Nejvíce to zatíží samostatně pracující lékaře. Za porušení i těchto administrativních povinností přitom hrozí lékařům stotisícové, tedy zcela likvidační pokuty a při opakovaném porušení odebrání licence," rekapituluje Bělobrádek.

Podle experta na korupci ve zdravotnictví Ludvíka Hovorky navíc zákony zcela jednoznačně a nepokrytě zvýhodňují velké poskytovatele zdravotnických služeb, zejména zdravotnické řetězce - koncerny.

„Zákon je napsán tak účelově a s takovou provázaností, že z něho vyplývá zvýhodnění zdravotnických řetězců - velkých poskytovatelů na úkor malých lékařských praxí. Již dnes jsou zdravotnické koncerny připraveny praxe soukromých lékařů ochotně převzít. Kromě ekonomického tlaku, zvýhodňování řetězců a nové obrovské administrativní zátěže k tomu povedou likvidační sankce a odebírání licencí i za pouhá administrativní pochybení," tvrdí Hovorka. Podle něho se kvůli cílům tohoto zákona se změnilo i po léta užívané a vyhovující názvosloví:

-zdravotní služby x zdravotní péče
-služby a poskytovatel x ošetřující lékař x zdravotnické zařízení.

Hovorka upozorňuje i na to, že lékařským praxím hrozí za administrativní pochybení nepřiměřené, až likvidační sankce, včetně odebrání licence. „Zejména pro malé praxe jsou navržené sankce naprosto likvidační. Velmi široký prostor pro správní uvážení úředníka (rozsah pokut v rozmezí 0 - 100 tisíc nebo 0 - 1 milion Kč) je navíc zcela evidentně prokorupční," bije na poplach Hovorka.

Více:
Heger chce prověřit vztahy mezi VZP a společností IZIP

##PROFIL 3051##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Referendum - upřesnění

Dobrý večer, přečetla jsem si Vaši odpověď na dotaz od jiné uživatelky s názvem "referendum". Dále jsem si prostudovala Vás odkaz na tuto odpověď a zajímá mě bod 1e) v němž se v podstatě píše, že v referendu nebudou mít občané možnost hlasovat o členství v mezinárodních organizacích.. Nebo se pletu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Emisní povolenky na vytápění budov – lumpárna EU zdražující bydlení

11:05 Vích (SPD): Emisní povolenky na vytápění budov – lumpárna EU zdražující bydlení

Část EU, kde často nesněží, nutí druhou část EU, aby platila do rozpočtu víc. Je to fér?