Boháček (KSČM): České lesnictví a očekávané globální klimatické změny

23.07.2012 18:29 | Zprávy

Referát Ing. Rostislava Boháčka z Komise životního prostředí a udržitelného života ÚV KSČM na semináři Udržitelný život a projekt budoucnosti.

Boháček (KSČM): České lesnictví a očekávané globální klimatické změny
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Ve schváleném dokumentu „Hlavní úkoly a zaměření práce strany po VIII.sjezdu KSČM“ se pro činnost komunistů v parlamentu, obecních a krajských zastupitelstev na úseku lesnictví přímo dotýká úkol prosazovat ekologicky přijatelné formy hospodaření, ochranu krajiny, ochranu a obnovu lesního půdního fondu a částečně i vodních zdrojů. Do jeho rámce se promítají i globální hrozby, především krize klimatická.

Problematika snižování dopadů globální klimatické změny a extrémních meteorologických jevů na lesnictví je dnes lesnickou odbornou obcí vnímána celkem jednoznačně. Lesnictví je nuceno reagovat na měnící se podmínky růstového prostředí, a to formou vhodných adaptačních a zmírňujících opatření. Tato opatření vedou k dlouhodobě intenzivnímu vázání CO2 v lesních ekosystémech s co nejnižším rizikem zpětného úniku vlivem disturbancí spojených s degradací ekosystémů a rozpadem lesa. Zásadní je pěstování prostorově a druhově rozrůzněných porostů s co největším využitím přírodních procesů, pestré dřevinné skladby, přirozené obnovy (za předpokladu optimálních stavů spárkaté zvěře) a variability pěstebních postupů, které budou mnohem odolnější nepřízni klimatických změn i běžných poškozovatelů lesů.

Pěstování lesů vychází z rozboru přírodních podmínek, v souvislosti s projevy klimatických změn bude nutné analyzovat současný typologický systém, zejména rozvolnění a aktualizaci vylišení lesních vegetačních stupňů  (LVS) a vylišit rizikové lokality. Týká se to především 3. a 4. LVS, tj. rozhraní cílových hospodářství borového či dubového oproti smrkovému či bukovému.

Ve prospěch pěstování prostorově a druhově rozrůzněných porostů je nutné zachovat legislativní zakotvení a systém podpory výsadby, výběr dřevin v odůvodněných případech rozšířit o dřeviny přípravné, pionýrské, okrajové a případně i introdukované. V rámci rozvoje využívání přirozené obnovy prodloužit zákonnou lhůtu pro zalesnění holiny na 3 roky a lhůtu pro zajištění kultury (nárostu) na 3+7 let.

Druhově, věkově a prostorově diferencované lesní porosty s vhodným dřevinným složením zajistí za daných produkčních a environmentálních limitů odpovídající zásoby porostů, minimální výkyvy v zásobách nadložního humusu a stabilizaci uhlíku v půdě. Zároveň se podpoří druhová a funkční rozmanitost půdních organismů.

Z hlediska uhlíkového cyklu jsou zásadně významné zdravé a stabilní lesní ekosystémy s trvale udržitelnou produkcí dříví. Produkce dřeva je adekvátně diferencována se zřetelem na dřeviny, sortimenty i intenzitu hospodaření, od téměř bezzásahových oblastí až po intenzívní lignikultury. Předpokládá se obecně širší využití dřevní hmoty, zejména v produktech dlouhodobé spotřeby. Zajištění dostatečné produkce kvalitního dřeva je současně chápáno jako základní strategie pro omezení stále pokračující devastace lesů v tropech a jako náhrada za materiály, jejichž výroba je energeticky náročnější nebo často výrazně zatěžuje životní prostředí. Dřevo by se tedy mohlo stát jednou z nejvýznamnějších surovin budoucnosti, a to suroviny obnovitelné se značným potenciálem v ČR. K tomu je potřeba odstranit legislativní překážky pro využívání dřeva jako stavebního materiálu a široká osvěta za účelem zvýšeného uplatnění dřeva ve výrobcích dlouhodobé spotřeby a osvěta o uplatnění lesa a lesnictví z hlediska zmírnění postupu klimatických změn.

Trvale udržitelné hospodaření v lesích je deklarováno v úvodním § 1 lesního zákona jako hospodaření, při němž je les trvale schopen plnit veškeré mimoprodukční a produkční funkce včetně produkce kvalitní dřevní hmoty. V tomto směru jsou aktivity lesního hospodářství v souladu s ekonomickým a sociálním rozvojem a tvorbou a ochranou životního prostředí. Nově je třeba prosazovat lesní hospodářství podle evropské ideje víceúčelového obhospodařování lesů, které má mít dvousložkovou hospodářskou strukturu – lesní výrobu jako zdroj hmotných statků vlastníků lesa pro trh a lesnické služby environmentálního a sociálního charakteru pro veřejný zájem. Služby se rozumějí jako hospodářská činnost vlastníků lesa, nikoli jako příkaz pro ně strpět újmu omezením jejich hospodaření. Musí být vyjádřeny v ekonomických veličinách, aby mohly být zahrnuty do celkového přínosu lesů společně s vlastní ekonomickou výkonností odvětví. V tomto smyslu bylo již připraveno vyjádření mimoprodukčního přínosu lesů formou plošných dotací obdobně jako pro zemědělce. Takové lesní hospodářství, diferencované podle druhu vlastnictví, je už definováno v mnoha dokumentech evropských i světových zasedání k udržitelnému rozvoji. Obhospodařování sloužící funkcím lesů v krajinném prostředí a rekreaci plně odůvodňuje smysl existence státních a společenstevních lesů.

Další vývoj v lesnictví v České republice ovlivňuje velmi obtížné nalezení shody mezi resorty životního prostředí a zemědělství a ostatními zainteresovanými stranami lesnického sektoru. Konkrétně hrozí, že strategické záměry 2. Národního lesnického plánu následkem úmorného hledání konsenzu zůstanou v obecné deklarativní rovině a nebudou uvedeny do lesnické praxe.

Ing. Rostislav Boháček

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: OSA tlačí na další rozšíření poplatků, včetně umělé inteligence

4:29 Piráti: OSA tlačí na další rozšíření poplatků, včetně umělé inteligence

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ochrannému svazu autorskému.