Březina (KDU-ČSL): Kontroly na hranicích v souvislosti s ACTA je fámou

31.01.2012 4:49 | Zprávy

V uplynulých dnech některá významná česká média přinesla zprávu o tom, že v souvislosti s mezinárodní dohodou ACTA budou nebo mohou být zavedeny hraniční kontroly notebooků, foťáků, MP3 přehrávačů, flashek nebo digitálních nosičů jako jsou cédéčka. Patrně se přitom spoléhaly na informace třetích osob, které si neověřily.

Březina (KDU-ČSL): Kontroly na hranicích v souvislosti s ACTA je fámou
Foto: kduvysocina.cz
Popisek: Europoslanec Jan Březina

Tato zpráva se nezakládá na pravdě.

Dohoda ACTA ve verzi podepsané 26. ledna totiž výslovně stanoví, že celý oddíl upravující kontroly na hranicích, tedy včetně tolik skloňovaného článku 14,  nezavazuje smluvní strany tvořící s jinou smluvní stranou celní unii. Dohoda ACTA tak nezavazuje žádný členský stát EU k zavedení hraničních kontrol občanů z jiného členského státu EU. Není třeba sjednávat žádnou výjimku, ta už je obsažena přímo v dohodě ACTA. Je proto nesmysl, aby členský stát EU zaváděl hraniční kontroly, když to po něm dohoda ACTA nevyžaduje a naopak by to odporovalo předpisům EU o volném pohybu zboží a osob. Mimoevropské státy tyto kontroly buď už provádějí, nebo je mohou začít provádět i na základě jednostranného rozhodnutí.

Pokud by se tedy čeští občané někdy v budoucnu čirou náhodou setkali při cestování v rámci EU s výše popsanou hraniční kontrolou, v žádném případě by to nesouviselo a ani nemohlo souviset s dohodou ACTA, ale jednalo by se o svévolný postup, který by byl v ostrém rozporu s předpisy EU o volném pohybu zboží a osob. Čeští občané by proto v takovém případě byli jednoznačně chráněni evropským právem a mohli by se dovolávat právní ochrany u vnitrostátních soudů i Evropské komise a Soudního dvora EU. Úvahy i tvrzení o zavádění hraničních kontrol jsou zkrátka v jakémkoli ohledu absurdní a křečovitě umělou konstrukcí a mediální hysterie, která se kolem nich rozpoutala, není na místě.

Bylo by férové a poctivé, aby média, která zprávu o hraničních kontrolách v souvislosti s dohodou ACTA bez náležitého ověření pustila do oběhu, uvedla vše na pravou míru.

Kromě toho, že se jedná o neopodstatněné strašení českých občanů, kteří většinou dohodu ACTA nečetli a těžko číst budou, jedná se také o vytváření pokřiveného a hrubě zkresleného obrazu o dohodě ACTA, který může ovlivnit europoslance i národní poslance, až o ní budou za několik měsíců hlasovat.

Jsem přesvědčen, že rozhodování o dohodě ACTA by mělo probíhat na základě pravdivých a ověřených informací a ne být ovlivněno fámami tradovanými možná proto, že v sobě nesou lákavý nádech skandálnosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Březina - profil

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KSČM odmítá další vládní destrukci školského systému

6:03 KSČM odmítá další vládní destrukci školského systému

Fialova asociální vláda pokračuje v destrukci České republiky a rozvracení fungující školní soustavy…