Brzobohatá (ČSSD): Čeští občané mají stejná práva jako ostatní Evropané

28.01.2012 21:11 | Zprávy

V Bruselu se v EP na Výboru pro ústavní záležitosti (AFCO) hlasovalo o zprávě Andrewa Duffa (ALDE) o tzv. české výjimce z Listiny základních práv EU, kterou si vymínil prezident Klaus před podepsáním Lisabonské smlouvy.

Brzobohatá (ČSSD): Čeští občané mají stejná práva jako ostatní Evropané
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

„Situace se vyvinula zajímavě, hlasování skončilo nerozhodně,“ vysvětlila průběh hlasování česká europoslankyně Zuzana Brzobohatá (ČSSD, S&D), která je stínovou zpravodajkou zprávy. „Hlasovala jsem pro znění zprávy kolegy Duffa, která má zajistit, aby následně Evropský parlament nedoporučil Evropské radě projednání daného návrhu protokolu. Hraje se o hodně, o ochranu sociálních práv českých občanů. Naši občané se nesmí stát občany druhé kategorie EU.“

Před hlasováním Zuzana Brzobohatá vystoupila před poslanci s jasným sdělením: „Existují oprávněné obavy, že přijetím protokolu by došlo k vytvoření právní nejistoty. Navíc Senát Parlamentu ČR svým usnesením ze začátku října minulého roku zpochybnil ústavnost samotného příslibu přijetí výjimky z uplatňování Listiny základních práv EU a současně vyzval vládu, aby od tohoto požadavku ustoupila, k tomu však bohužel nedošlo.“

Jaký je další postup? Koordinátoři frakcí v EP se v únoru setkají a rozhodnou o budoucnosti projednávání zprávy. Rada EU zatím vyčkává na finální stanovisko Evropského parlamentu. Pokud by však nakonec Rada svolila k ratifikacím v zemích EU, Zuzana Brzobohatá dodává: „Jsem připravena prosazovat na plénu variantu, že v ČR bude probíhat ratifikace jako první, abychom zabránili situaci, kdy Parlament ČR výjimku neratifikuje, a budeme Evropské unii pro smích.“


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Vaše vláda okradla i rodiny s dětmi

23:08 Okamura (SPD): Vaše vláda okradla i rodiny s dětmi

Projev na 126. schůzi Poslanecké sněmovny dne 17. ledna 2025 k zákonu o platu a dalších náležitostec…